Jak správně používat mezizubní kartáčky?

Příspěvěk blogu

srpna 23, 2023 Martina Svobodová 0 Komentáře
Jak správně používat mezizubní kartáčky?

Potřeba mezizubní hygieny

Často se dostávám do situace, kdy mě lidé kolem sebe ptají na to, jak to dělám, že mám tak zdravé zuby. Mezizubní kartáčky jsou doslova můj tajný zbraň. Už od malička Jáchymovi zdůrazňuji, jak důležitá je ústní hygiena a snažím se mu ukázat dobrý příklad. Ale také vím, že ne každý rozumí potřebě mezizubního kartáčkování. Je to zkrátka jedna z těch věcí, kterým mnozí z nás nedávají dostatečnou prioritou. Proč? Protože prostě nemáme dostatek informací o tom, proč je to tak důležité.

Snad jediným členem rodiny, který po mě s kartáčkem na zuby nechodí, je náš kocour Max a papoušek Karla. Moje zvířecí spřáteleni namísto toho trpělivě sledují můj večerní rituál očištění zubů v zrcadle koupelny. Alespoň mám pocit, že se na mě úsměvají. Kdo ví, třeba jsem je inspirovala k tomu, aby si začali čistit své zvířecí zoubky.

Co jsou to mezizubní kartáčky?

Kartáčky na zuby všichni známe. Mezizubní kartáčky jsou ale speciální druh kartáčku, který je navržen tak, aby se dostal do těch úzkých míst mezi zuby, na která se normální zubní kartáček prostě nedostane. Tyto malé mezery jsou skvělými hnízdy pro bakterie a zuby mohou způsobit značné problémy.

Přestože může být použití mezizubních kartáčků na první pohled docela složité, jakmile si zvyknete, stane se to součástí vaší rutiny stejně snadno jako kartáčkování zubů. A já vám teď ukážu, jak na to.

Výběr správného mezizubního kartáčku

Na výběr je mnoho typů a velikostí mezizubních kartáčků. A myslím, že je to skvělé, protože každý z nás má jiná ústa a jiné potřeby. Ale jak tedy vybrat ten správný? Nejdůležitější věcí, na kterou byste se měli soustředit, je velikost štětin mezizubního kartáčku. Je důležité, aby kartáček správně zapadal mezi vaše zuby. Neměl by být ani příliš malý, aby účinně odstraňoval zubní plak, ani příliš velký, aby nenarušoval dásně.

Já osobně si kupuji několik velikostí a střídám je podle potřeby. Někdy si říkám, že mám v ústech jako horskou dráhu, tolik různých mezizubních prostorů tam mám.

Jak správně používat mezizubní kartáčky

Není to tak složité, jak by se mohlo zdát. Ale je důležité udělat to správně, aby byl efekt maximální. Nejlepší je začít od zadní části úst a postupovat směrem k přední části. Vždy je dobré se soustředit na jeden zub a mezizubní prostor najednou. Kartáček zasuněte do mezizubního prostoru a pohybujte jím tam a zpět.

Na začátku to může být trochu nepohodlné, ale s praxí se to stane snazší a příjemnější. A výsledky stojí za to. Jak říkám Jáchymovi, na začátku je třeba trocha trpělivosti, ale výsledky stojí za to.

Údržba mezizubních kartáčků

Stejně jako u každého nástroje, i mezizubní kartáčky vyžadují určitou péči. Po každém použití byste měli kartáček důkladně opláchnout a nechat ho uschnout. Je dobré jej měnit stejně často jako normální zubní kartáček, to znamená přibližně každé 3 měsíce, nebo když vidíte, že štětiny začínají být roztřepené a opotřebované.

Prosím, buďte s nimi šetrní. Nejenže to prodlouží jejich životnost, ale také to bude lepší pro vaše dásně.

Zdravý úsměv díky mezizubním kartáčkům

Nakonec vám chci říct, že význam správného každodenního kartáčkování zubů a také používání mezizubních kartáčků nesmí být podceňován. Je to klíč k zdravým zubům a krásnému úsměvu. Jsem si jistá, že když to zkusíte, uvidíte rozdíl.

Na tomto místě bych vám také ráda připomněla, že ústní hygiena je jen jedna část celkového zdraví. Je důležité sledovat také svou stravu a vyhýbat se přílišné konzumaci sladkých nápojů a jídla. Ale to je téma na další článek. Až tento skončíte číst, budete mít zuby tak čisté, že budou blyštět až do kosmu a možná vás bude papoušek Karla následovat příkladem. Komu by se nelíbilo, kdyby měl papoušek perličkový úsměv, že?


Autor

Martina Svobodová

Martina Svobodová

Jsem stomatoložka Martina Svobodová. Pracuji na klinice v Brně a specializuji se na preventivní stomatologii. Můj hlavní cíl je pomoci lidem udržet jejich úsměv zdravý. Když nejsem v ordinaci, věnuji se psaní článků o péči o zuby. Ctím především filozofii, že prevence je nejdůležitější prvek zdraví zubů.


Související příspěvky

Napsat komentář