Jak účinně a bezpečně roztáhnout čelist: Přírodní metody a cviky

Příspěvěk blogu

prosince 24, 2023 Ludmila Novotná 0 Komentáře
Jak účinně a bezpečně roztáhnout čelist: Přírodní metody a cviky

Úvod do problematiky roztahování čelisti

Jste někdy pocítili potřebu roztáhnout čelist, nebo se vám stalo, že jste měli problémy s jejím plným otevřením či zavíráním? No, předpokládám, že pro některé z vás může být tato otázka trochu neobvyklá, avšak pro jiné může být tato téma velmi známá a aktuální. A vy, co jste se na tento článek natrefili, jste pravděpodobně z druhé skupiny, že? Asi se ptáte, proč by někdo vůbec chtěl roztahovat čelist. Mějte na paměti, že některé zdravotní stavy, jako jsou například problémy s temporomandibulárním kloubem (TMJ), nebo jiné funkční dysfunkce, mohou zapříčinit, že se čelist nemůže správně pohybovat. Což vede k různým nepříjemnostem, jako jsou bolesti, omezený pohyb či dokonce i hlavové bolesti nebo bolesti ucha. Nicméně jste-li zvědaví nebo potřebujete z nějakého důvodu čelist opravdu roztáhnout, pak jste tady správně. Roztahování čelisti nemusí být tak těžké, jak se zdá, ale vyžaduje to správný postup a občas i dobrou dávku trpělivosti.

Důvody, proč se věnovat roztahování čelisti

No, kupodivu, existuje hned několik důvodů, proč by se člověk mohl zajímat o roztahování své čelisti. Například, ti z vás, kteří mají zkušenost s oním nepříjemným zacpaným uchem při letu letadlem, vědí, jak ulevující může být dokázat pořádně "zívnutí". A přesně takový mechanismus může pomoci i s vyrovnáním tlaku v uších. Jiným důvodem může být léčba bruxismu, což je stav, kdy lidé ve spánku silně stiskují čelisti a brousí zuby, což může vést k poruchám čelistního kloubu. Tímto způsobem můžeme prostřednictvím roztahování a relaxace čelistního svalstva pomoci tomuto problému předcházet, nebo alespoň zmírnit jeho následky.

Zajímavá fakt o čelisti

Víte, že průměrná síla lidské čelisti při kousnutí dosahuje kolem 200 kilogramů na čtvereční centimetr? To je dost síly na to, aby se pokusila skousnout mrkev. Když si uvědomíme, jak moc je čelist silná a jak často ji používáme nejen při kousání, ale i při mluvení či výrazech tváře, není divu, že občas potřebuje trochu přídavné péče a strečinkové cviky.

Různé metody roztahování čelisti

A teď se vejde na scénu všechna ta diverzita metod a cvičení k roztahování čelisti. Existují různé fyzioterapeutické postupy, které vám mohou pomoci, pokud trpíte dysfunkcí TMJ nebo jinými problémy spojenými s čelistí. Jedním z hlavních cílů bývá zlepšení flexibility čelisti a posílení svalů, které se na pohybu čelisti podílejí. Metody se mohou lišit od jednoduchých až po komplexní, které někdy vyžadují i pomoc profesionálů. Jednou z nejjednodušších metod je například pravidelné zívání nebo otevírání úst do šířky, což pomáhá svalstvu pracovat a stává se pružnějším. Samozřejmě, pokud máte zdravotní problémy, doporučuji vám, abyste než začnete cokoliv praktikovat, navštívili odborníka.

Praktická ukázka cvičení pro roztahování čelisti

Tak, ať už máte problém s čelistí, nebo se jenom chcete trochu prohnat, je tu několik cvičení, které můžete zkoušet. Začněme tím nejjednodušším: otevřete pusu co nejširší, ale pozor na to, abyste si nenatáhli svaly. Držte tuto pozici pár sekund, a pak pomalu zavřete ústa. Pak můžete zkusit i pomalé posouvání čelisti doprava a doleva, ale vždy s tím, že váš pohyb bude kontrolovaný a vyhneme se jakémukoliv násilnému posunu nebo trhání. Dalším dobrým cvičením je kroužení čelistí, a to tak, že opět otevřete ústa do jisté šířka a pak pomalu a opatrně provedete kruhový pohyb čelistí. Když se řekne opatrně, tak to myslím opravdu vážně, protože tohle cvičení může být i trochu náročné a nechceme si ublížit.

Vliv roztahování čelisti na celkovou pohodu

Nyní, kromě těch, možná překvapivě příjemných momentů, kdy se vám podaří správně zívnutí, a pocítíte tu úlevu v uších, existuje mnoho dalších benefitů, které může pravidelné roztahování čelisti poskytnout. Třeba ústup bolesti hlavy, zlepšení držení hlavy a tím pádem i postavy, nebo dokonce i snížení stresové úrovně, protože se přestanete podvědomě stiskovat zuby. A to vůbec není k zahození. Navíc, uvolněné svalstvo může mít pozitivní vliv na váš spánek, jelikož přispívá k lepší relaxaci a může také pomoci při problémech se spánkovými apnoe.

Zábavná perlička týkající se úst

S ústy toho máme hodně společného, že ano? Víte například, že úsměv nejen že vám může zlepšit náladu, ale může zlepšit náladu i lidem okolo vás? A že se průměrný člověk za den zasměje asi 20krát? Pokud tedy máte pocit, že je čas na trochu té relaxace čelisti, zasmějte se! Nejenže si odpočinete svůj čelistní kloub, ale ještě uděláte něco dobrého pro své okolí.

Závěrečná doporučení a možné rizika

Přestože je roztahování čelisti mnohdy užitečné a přínosné, nesmíme zapomínat na možná rizika, která s sebou může nést. Vždy je lepší konzultovat jakékoli cvičení nebo metody s odborníkem, hlavně pokud máte již existující zdravotní problémy nebo vás něco bolí. Dbejte na to, abyste nedělali prudké pohyby a nevyvíjeli na čelisti nadměrný tlak. Pokud cítíte bolest, je lepší cvičení okamžitě přerušit a nechat si poradit odborníkem. A na závěr? Jste-li v pohodě a máte chuť trochu pobavit i své čelistní svaly, poskytněte si pár minut denně na roztažení a relaxaci. Váš obličej vám poděkuje, a možná i dopřeje lepší pocit z celého dne!


Autor

Ludmila Novotná

Ludmila Novotná

Jsem certifikovaná stomatoložka specializující se na preventivní péči a výchovu k ústní hygieně. Pracuji v soukromé praxi v Pardubicích, kde se zaměřuji na prevenci zubních problémů u dětí a dospělých. Miluji svou práci a sepisuji o ní články, abych osvětlila lidem, jak je důležitá péče o zuby.


Související příspěvky

Napsat komentář