Jaké typy zubů jsou nejčastější u lidí s poruchami stravování?

Příspěvěk blogu

září 12, 2023 Ludmila Novotná 0 Komentáře
Jaké typy zubů jsou nejčastější u lidí s poruchami stravování?

Úvod do problematiky poruch příjmu potravy a ústního zdraví

Možná jste k tomuto článku přišli kvůli zvědavosti, možná se snažíte něco porozumět sám/sama, nebo jste posunující svého blízkého, který se potýká s poruchou stravování. Bez ohledu na to, jaký je Váš důvod, vítám Vás v tomto hlubokém ponoření do tématu, které nemusí být vždy snadné ke zvládnutí. Moje jméno je Ludmila a dnes pohovoříme o tom, jak poruchy stravování ovlivňují zuby a ústní zdraví.

Základní porozumění poruchám stravování

Poruchy stravování, jako je anorexia nervosa, bulimia nervosa, nebo přejídání se, můžou mít značný dopad na naše tělo. Ale méně známým faktem je to, jak se tyto poruchy odrážejí na našem ústním zdraví. Přestože je následkem obtížných psychických bojů, které lidé s těmito poruchami vede, poruchy stravování mohou mít řadu fyzických následků, a to nejen na naší postavu nebo pokožku, ale i na naše zuby.

Vliv poruch stravování na zuby

Přestože si mnozí z nás myslí, že následky poruch příjmu potravy jsou viditelné pouze na těle jako celku, tak se nám může ujít, že i naše ústa a zuby mohou vykazovat známky těchto poruch. Lidé s poruchami stravování mohou vykazovat různé problémy s ústní zdraví, v závislosti na typu poruchy, kterou mají. Tuhost svalů kolem čelisti a obličeje, nemocné dásně, nebo záněty ústní dutiny jsou jen některé z těchto problémů.

Erozivní odchylky zvládnuté zákroky bulimie

Zástupci z nás, kteří trpí bulimií, často zvrací jako způsob, jak zvrátit následky přejídání se. Bohužel, tento proces často zahrnuje přímý kontakt žaludečních kyselin se zuby, což může způsobit erozi skloviny. Tato eroze skloviny je příznakem, který pokud je neodstraněný, může vést k citlivým a poškozeným zubům. Daleko tedy se fakticky dostáváme přes hranici pouhé estetiky zubů a strkáme do sféry skutečného fyzického zdraví a nepohodlí.

Anorexická percepce a zubové zdraví

Anorexie nervosa, která je poruchou stravování charakterizovanou extrémním omezením příjmu potravy a strachem z nárůstu tělesné hmotnosti, může také ovlivnit naše zuby. Tělo potřebuje kalorie a výživu, aby dokázalo fungovat správně, včetně schopnosti udržovat zdravé zuby a dásně. Bez dostatečného množství výživy se může objevit řada problémů jako suchá ústa, záněty dásní nebo dokonce vypadávání zubů.

Tipy na správnou ústní hygienu při poruchách stravování

Vypadá to dost pesimisticky, že? Ale neobtěžujte se, máme pár tipů, jak se postarat o své ústní zdraví, i když se potýkáte s poruchou stravování. Přejeme si vám pomoci, jakékoli potíže máte. Proto je zde několik doporučení, které by mohly zmírnit dopady poruch stravování na vaše zuby a ústní zdraví.

  • Pravidelně se setkávejte se svým zubním lékařem. Pravidelné prohlídky u zubního lékaře jsou základem ústní hygieny. Váš zubní lékař zjistí případné problémy dříve, než se stanou vážnými, a pomůže vám vytvořit plán péče.
  • Používejte fluoridovou pastu a ústní vodu, které pomáhají posilovat zubní sklovinu, a denně čistěte mezi zuby nití.
  • Pište si deník o jídle a zaznamenávejte jakékoli změny vašeho ústního zdraví. To může vašemu lékaři pomoci při diagnostice a léčbě.

Závěr a vrcholné myšlenky

Poruchy stravování, ať už je to anorexie nervosa, bulimia nervosa, nebo jakákoliv jiná, jsou ctěné a složité potíže, které mohou mít řadu dopadů na naše tělo. Dnes jsme se podívali na to, jak tyto poruchy můžou ovlivnit naše zuby a ústní zdraví. Ale především jsme se zabývali tím, jak se o sebe můžeme starat a co můžeme udělat pro zvýšení našeho ústního zdraví.

Ať už jste se tedy zúčastnili tohoto průzkumu s myšlenkou na sebe nebo na svého blízkého, doufám, že jsem byla schopna poskytnout nějaké užitečné informace. A nezapomeňte, že ať už čelíte čemukoli, nejste v tom sami, je tu celá řada nástrojů, zdrojů a lidí, kteří jsou připraveni pomoci. Takže se postarejte o sebe, milí čtenáři. Pokračujte v boji, vy to zvládnete - a vaše zuby vám budou vděčné, pokud se o ně budete starat.


Autor

Ludmila Novotná

Ludmila Novotná

Jsem certifikovaná stomatoložka specializující se na preventivní péči a výchovu k ústní hygieně. Pracuji v soukromé praxi v Pardubicích, kde se zaměřuji na prevenci zubních problémů u dětí a dospělých. Miluji svou práci a sepisuji o ní články, abych osvětlila lidem, jak je důležitá péče o zuby.


Související příspěvky

Napsat komentář