Zubní plak a těhotenství – proč bychom si měli dát pozor?
Napadlo vás někdy, že ústní hygiena může mít cosi společného s těhotenstvím? Než jsem se sama ocitla v očekávání, netušila jsem, jak velký vliv může mít zubní plak na mě a moji ratolest. Teď už vím, že těhotenství je jedinečná doba, kdy bychom měly být obzvlášť pečlivé, co se týče péče o zuby a dásně. A pokud si myslíte, že vám zubní kámen může narušit akorát krásu úsměvu, pripravte se, že to není jen o estetice!
Podle nedávné studie se ukázalo, že záněty dásní a tvorba zubního plaku mohou stoupat v období těhotenství kvůli hormonálním změnám. A to není situace, kterou bychom měli nechat bez povšimnutí. Zánět dásní totiž může vést k předčasnému porodu nebo nízké porodní váze miminka. Překvapilo mě, když mi lékař řekl, že problémy v ústní dutině jsou spojeny i s gestačním diabetem, který se může objevit v těhotenství. Zdá se, že ta malá bakteriální komunita v naší pusince zaneřádí mnohem více, než jsme si mysleli.
Význam ústní hygieny v průběhu těhotenství
Začneme základem – ústní hygienou. Ta by měla být již před těhotenstvím pečlivá, ale nyní máte jeden důvod navíc, proč si s ničím nezahrávat. Když čekáte dítě, měly byste si zuby čistit minimálně dvakrát denně a nezapomínejte na mezizubní prostor – právě tam se plak nejvíce ukrývá a činí neplechu. A jak mi kdysi poradila moje milá babička, když jsem ji navštívila se svým rostoucím bříškem, je dobré používat zubní nit, abyste si vyčistily každý kousek mezi zuby.
Kromě toho mě velmi překvapilo, že stres, který je pro těhotné ženy celkem typická emoce, může způsobit sucho v ústech, a to zase napomáhá tvorbě zubního plaku. Jakub, můj muž, mě neustále ujišťuje, že vše zvládáme na jedničku, aby mi ulevil od starostí. Naposledy se mi snažil odlehčit situaci tím, že přirovnal tvorbu plaku k rozrůstání našeho zahrádkářského spolku zubařů - docela účinná věc, uklidnit mě humor!
Jak se plak může podílet na komplikacích v těhotenství?
Možná to zní jako špatný vtip, ale bakterie z úst mohou cestovat do krevního oběhu a odtud až ke korunce naší mateřství. Je to skrze zanícené dásně, a jestliže si představíte své dásně jako male pohraniční stanice, měly byste se postarat, aby měly svým bakteriálním nájezdníkům co říct.
Když jsem byla těhotná s Matějem, náš starší syn, setkala jsem se právě s těmito problémy. Zdálo se, že mám stále nějaký zubní problém, a to i přesto, že jsem si myslela, že pečuji o své zuby dostatečně. Dokonce jsem přesvědčila Jakuba, aby šel se mnou na kontrolu k zubaři, protože bych ho asi nechala doma s Maxem, naším psem, který by mu udělal společnost. No, zubař mě vyvedl z omylu a zdůraznil důležitost profesionálního čištění dásní, aby se předešlo zánětům. Uff, tak to byl pořádný orální boj, ale vyplatilo se to!
Prevence je klíčová – jak pečovat o ústa během těhotenství
K prevenci zubního plaku není nic lepšího než pravidelná návštěva zubaře, což jsem si zapamatovala, jak mouše pyšně nosím pod srdcem druhou potomka Terezu. Navíc, pokud již máte tendenci k tvorbě plaku nebo zánětu dásní, je návštěva zubního hygienisty během těhotenství nezbytná.
A co náš domácí rej? Jistě doporučuji investovat do elektrického kartáčku na zuby, který dokáže odstranit více zubního plaku než klasický ruční kartáček. Od té doby, co jsem si jeden pořídila, je to dle mého názoru nejlepší oralní parťák, kterého můžete mít. A kdo říká, že si nemůžete dovolit nějaký ten zubní luxus? Také je dobré po každém jídle vypláchnout ústa vodou či ústní vodou, dostat se do toho alespoň minutu.
Domácí prostředky na podporu zdraví dásní
Řekněme to na rovinu – ne vše, co čteme na internetu je pravda, ale určité domácí prostředky mohou být užitečné ve spojení s profesionální péčí. Například výplachy ústní vodou s obsahem esenciálních olejů nebo používání zubní pasty s obsahem látek bojujících proti zánětu, jako je například hořčík nebo bylinky typu šalvěje či heřmánku, jsou dobré triky, které jsem se naučila a zařadila do svého každodenního rituálu.
A když už jsem při těch receptech z babiččiny kuchařky, tak přidání pár kapek tea tree oleje do vody na vyplachování úst mi také udělalo své dobře, samozřejmě po konzultaci se svým lékařem. A že něco na těch přírodních prostředcích bude, mi potvrdilo i to, že jsem celé těhotenství, strávené se čtyřnohým smradičem Maxem a naší milovanou kočičí hymnou Lilí, přetrpěla bez jediného problému s plakem.
Dietní úpravy pro ústní zdraví během těhotenství
Víte, co mi lékařka řekla? "Ty neješ jenom pro dva, ty si i čistíš zuby pro dva!" A opravdu. Dieta hraje obrovskou roli nejen v celkovém zdraví těhotných žen, ale i v zdraví jejich úst. Omezit cukry a zpracované potraviny není jen otázka hubnutí, to vám povím. Tím jdete přímo proti tvorbě zlozvyků těch malých neposedů, co se rádi chytnou našich zubů a nechtějí se nechat vyčistit. Takže ano, zdravá potrava, hodně zeleniny, ovoce a vápník – to všechno pomáhá zabránit náletu plaku.
Moje zásoby svačinek pro Matěje a Terezku jsem tedy proměnila. Místo sušenek a sladkostí jsem začala naše výlety do parku doprovázet mrkví, jablky a sýry, které nejenže podporují čistění zubů fyzickým čištěním při kousání, ale také jsou skvělé pro naše kosti a zuby. A teď se potýkám u večeře s malými zubními nadšenci, kteří se zápolí o poslední kousek zeleniny na talíři. Kéž by to tak bylo!
Závěr – pro zdravé vás a vaše miminko
Zubní plak může být jako malý zlobivý skřítek, který se snaží podkopat váš těhotenský klid. Ale s dobrým plánem ústní hygieny, trochou předvídavosti a pečlivými návštěvami u zubaře můžete tomuto skřítkovi říct pěkné sbohem. Vždyť to není jen o vás – je to o vás a o malém bytosti, které dáváte nejlepší start do života.
A když mi přijde večer smutno, a Jakub se snaží Matěje naučit pořádně si vyčistit zuby, nechávám se unést jejich veselým smíchem a vím, že dělám nejen pro sebe, ale i pro naše děti to nejlepší. Vždy přeci jde o to, aby naše rodina byla šťastná a zdravá, a občas ten zubní plak je třeba pevně zamést do kouta. A když už jsem u toho zametání, nezbývá mi, než vám popřát ten nejúžasnější nový rok plný úsměvů bez zubního plaku!