Jak poznat zubní kámen?

Příspěvěk blogu

září 1, 2023 David Bureš 0 Komentáře
Jak poznat zubní kámen?

Co to je vlastně zubní kámen?

Začněme na začátku. Co to vlastně zubní kámen je? Odpověď na tuto otázku je dost jednoduchá. Zubní kámen je usazenina, která se hromadí na zubech. A víte co je na tom nejhorší? Ano, nejenže vypadá škaredě, ale také může způsobit vážný problém s vaším ústním zdravím. Zkusme si to představit jako takový malý nevítaný návštěvník, který se usadí ve vašem ústí a odmítá odejít. A protože se jedná o tvrdou a pevnou usazeninu, není ji tak snadné odstranit. Potřebujete na to pomoc odborníka, zubaře.

Jak vypadá zubní kámen?

Zubní kámen je tak trochu jakožto kukla v kukátku. Kuká tu, kuká tam, ale vidět ho můžete jenom pokud se na to zaměříte. Je to tvrdá usazenina, která se může objevit na libovolné ploše zubu. Může mít nejrůznější barvy, od žluté po hnědou. Ale všechny mají jedno společné, jsou tvrdé jak kámen. A tak jako kámen na něj také nepůsobí běžné dentální hygienické prostředky jako je zubní kartáček nebo zubní nit. To už si chce trošku víc svalů ... a taky odborníka.

Jak se zubní kámen tvoří?

Jak to, že mám zubní kámen? To se určitě ptáte. No, odpověď je jednoduchá. Zubní kámen se tvoří z plaku. A co je to ten plak? Plak je tenký, lepkavý film, který se tvoří na povrchu zubů. Je tvořen ze slin, jídla a bakterií. Pokud neodstraníte tento plak pravidelně a správně, začne se tvrdnout a měnit na zubní kámen. Takže pokud si myslíte, že si můžete vynechat večerní čištění zubů, mýlíte se. Plak se totiž na zubech tvoří během celého dne.

Rizikové faktory pro tvorbu zubního kamene

Stejně jako u většiny zdravotních problémů, i u zubního kamene existují rizikové faktory. Patří sem například kouření, nadměrná konzumace alkoholu, nezdravá strava, nedostatečná ústní hygiena nebo genetické predispozice. Ale nebojte se, i přes tyto faktory máte stále možnost ovlivnit, zda se u vás zubní kámen vytvoří nebo ne. Nejlepší způsob je pravidelná a důkladná ústní hygiena. Proč zrovna to? Protože jediným způsobem, jak zabránit tvorbě zubního kamene, je zabránit tvorbě plaku. A to můžeme povědět pouze a jenom pravidelným a důkladným čištěním zubů.

Prevence zubního kamene

Prevence je vždy lepší než léčba. A to platí i pro zubní kámen. Nejlepším způsobem, jak zabránit tvorbě zubního kamene, je důkladná ústní hygiena. To znamená pravidelné vyčištění zubů dvakrát denně, použití zubního nitě a ústní vody. Kromě toho je také důležité pravidelně navštěvovat zubaře. Zubař vás může upozornit na případné problémy dříve, než se stanou vážnými. A pokud hledáte opravdu efektivní způsob, jak předcházet tvorbě zubního kamene, zkuste elektrický zubní kartáček. Studie ukázaly, že elektrické zubní kartáčky jsou více efektivní v odstraňování plaku než tradiční manuální kartáčky.

Odstranění zubního kamene

O tom, jak odstranit zubní kámen, bych mohl mluvit hodiny. Ale pro vaše štěstí to shrnu do několika klíčových bodů. Nejprve je důležité si uvědomit, že odstranění zubního kamene v domácích podmínkách je téměř nemožné. Potřebujete na to odborníka, zubaře. Zubař používá k odstranění zubního kamene speciální nástroje, které dokáží odstranit i ty nejtvrší usazeniny. A pokud se bojíte bolesti, nemusíte. Dnešní zubaři používají anestezii, takže celý proces je prakticky bezbolestný.

Jak se vyhnout zubnímu kameni?

Nejlepší způsob, jak zabránit tvorbě zubního kamene, je prevence. Ale co když už zubní kámen máte? No, nebojte se. I v tomto případě existují způsoby, jak předejít další tvorbě zubního kamene. Jedná se o stejné kroky, které jsme uvedli v předchozí sekci - pravidelná a důkladná ústní hygiena, pravidelné návštěvy u zubaře a zdravý životní styl. Ale nezapomeňte, že i přes všechny tyto opatření nemůžete zcela vyloučit možnost tvorby zubního kamene. Proto je tak důležité pravidelně navštěvovat zubaře.

Dovolte mi na závěr sdílet jeden malý příběh z mého života. Mám psa, Maxe, který miluje kosti. Jednou jsem mu dal kost a pozoroval, jak si ji pochutnává. A vtom mi došlo, že kosti jsou pro psy jako zubní nit pro nás. Pomáhají jim čistit zuby a odstraňují zbytky jídla. Takže pokud jste někdy přemýšleli, proč psi milují kosti, nyní už to víte. Jsou to jejich přirozené "zubní kartáčky".

Můj příběh skončil, ale boj proti zubnímu kameni teprve začíná. Doufám, že vám tento článek poskytnul potřebné informace a motivaci k tomu, abyste se postarali o své ústní zdraví. Nezapomeňte, že zubní kámen je nepřítelem, kterého můžete porazit. Stačí jen pravidelně čistit zuby, jíst zdravě a navštěvovat zubaře. A to je vše, co potřebujete k tomu, abyste měli zdravý úsměv.


Autor

David Bureš

David Bureš

Jsem stomatolog s více než desetiletou praxí. Pracuji v soukromé klinice v Brně, kde se specializuji na preventivní péči a ortodoncii. Mám velký zájem o nové technologie a metody v oblasti stomatologie. Ve svém volném čase rád píšu odborné články o péči o zuby, které sdílím svým pacientům a široké veřejnosti. Mým cílem je vždy poskytnout nejlepší možnou péči a udržet úsměv mé pacienty zdravý a krásný.


Související příspěvky

Napsat komentář