Čeho se bát a čeho se neobávat při návštěvě dětské stomatologie

Příspěvěk blogu

prosince 3, 2023 David Bureš 0 Komentáře
Čeho se bát a čeho se neobávat při návštěvě dětské stomatologie

Úvod do světa dětské stomatologie

Jako tátou jednoho roztomilého klučiny a šťastným majitelem psa Maxe jsem si povšiml, že návštěva zubaře je něco, co dokáže vyvolat u mnoha dětí strach. Proto jsem se rozhodl tento článek věnovat přesně tomu - jaké obavy mohou naše děti cítit a jak je můžeme předcházet. A samozřejmě co se naopak bát nemusíme.

Proč se děti bojí zubaře?

Děti můžou mít strach z řady věcí, a na tom není nic neobvyklého. Ale zubař? Co je na něm tak děsivého? Odpověď na to je, že všechno působí strašidelně, pokud to neznáme. Proto je důležité dětem vysvětlit, co zubař dělá. A pokud je možné, zahrňte tuto informaci do příběhů před spaním.

První návštěva zubaře

První návštěva zubaře by měla být hravá a příjemná pro dítě. Musíme mu ukázat, že tam není nic, čeho by se měl bát. Měli bychom na tu první návštěvu jít spolu s ním, abychom mu byli blízko a dodali mu odvahu. Své dítě můžeme před první návštěvou psychologicky připravit tím, že mu přečteme nějaký příběh o návštěvě zubaře. Vzhledem k tomu, že jsem celkem dobrý vypravěč příběhů, tak jsem svému synovi několik těchto příběhů zkoncoval před jeho první návštěvou zubaře před několika léty.

Symptomy strachu

Strach z zubaře se projevuje různě a my rodiče musíme být pozorní. Děti můžou být tiché, bledé, plačtivé, nebo se můžou chovat agresivně. Ale vždy existuje způsob, jak jim pomoci překonat tento strach. Například malý roztomilý medvídek, který má také strach z zubaře, ale po první návštěvě se už nebojí, může dítěti ukázat, že není co se bát.

Jak pomoci překonat strach

Pomocí různých triků a nápadů můžeme našim dětem pomoci překonat strach z zubaře. Například, mluvme o tom. Povzbuzujte své dítě, aby se podělilo o své pocity. Můžeme použít hračky, které simulují stomatologické nástroje a demonstrovat na nich, jak to všechno funguje. Já osobně jsem tento přístup použil a byl úspěšný.

Když se děti zubaře nebojí

Ano, je to pravda! Existují děti, které se zubaře nebojí. Ty jsou většinou ty, které byly správně připraveny, a proto se na svou návštěvu dokázaly těšit. Pokud je dítě přesvědčeno, že zubař je jeho přítel, který mu pomáhá udržovat zuby zdravé, pak je velmi pravděpodobné, že se ho nebude bát.

Důležitost pravidelných návštěv

Pravidelné návštěvy zubaře jsou důležité pro udržení zdravých zubů našich dětí. Netýká se to jen prevence zubního kazu, ale také včasného odhalení a léčení jiných problémů, jako je například špatný návyk špatného kousání nebo špatné umístění zubů. Od raného věku je důležité vštípit dětem návyk pravidelné návštěvy zubaře.

Závěrem

A tak se dostáváme na konec tohoto cestopisu světem strachu z zubaře. Doufám, že tento článek je pro vás užitečný a že vám pomůže vaše děti připravit na návštěvu u zubaře. Vždyť celý náš zájem je mít zdravé a šťastné děti, že? Takže bez obav, rodiče! S správným přístupem a trochou přípravy se z návštěvy u zubaře stane naprosto normální a nebojácná součást života vašeho dítěte. A nezapomeňte, že jsme tady pro ně, abychom jim pomohli překonat jakýkoli strach, který mohou mít.


Autor

David Bureš

David Bureš

Jsem stomatolog s více než desetiletou praxí. Pracuji v soukromé klinice v Brně, kde se specializuji na preventivní péči a ortodoncii. Mám velký zájem o nové technologie a metody v oblasti stomatologie. Ve svém volném čase rád píšu odborné články o péči o zuby, které sdílím svým pacientům a široké veřejnosti. Mým cílem je vždy poskytnout nejlepší možnou péči a udržet úsměv mé pacienty zdravý a krásný.


Související příspěvky

Napsat komentář