Úvod do problematiky zubního povlaku
Zubní povlak je tenká, skoro neviditelná vrstva, která se tvoří na zubech hned po konzumaci jídla a pití. Je to přirozený jev, ale pokud to neřešíme, může dojít ke vzniku kazů a zánětu dásní. Povlak je plnohodnotný biologický film složený ze slin, jídelních zbytků a bakterií. Jak je vidět, úklid v naší dutině ústní by měl být na denním pořádku.
Správná technika čištění zubů
Že čištění zubů není raketa? Možná překvapí, ale i tady existují určité techniky, které nám zaručí lepší výsledky. Je důležité používat správnou techniku a dostatečně dlouho si zuby čistit. Doporučená doba je aspoň dvě minuty. A nezapomeňme na správný úhel - štětiny kartáčku by měly směřovat podél dásně pod úhlem 45 stupňů.
Výběr správných nástrojů
Na trhu je nepřeberné množství zubních kartáčků, past a ústních vod. Důležité je vybrat si ty, které nám budou vyhovovat a naučíme se je správně používat. Například, elektrický zubní kartáček může být efektivnější ve smazání povlaku, zvláště pokud má oscilačně-rotační hlavu.
Mezizubní hygiena
Nesmíme opomíjet mezizubní prostory, které jsou rájem pro bakterie a zbytky jídla. K jejich úklidu slouží mezizubní kartáčky nebo zubní nit. Je důležité jim věnovat pozornost alespoň jednou denně, nejlépe večer.
Strava a životní styl
Konzumace sladkostí a kyselých nápojů přispívá k tvorbě zubního povlaku a následnému poškození skloviny. Proto ve stravě nezapomínejme na potraviny, které jsou pro naše zuby zdravé jako jsou ořechy, jablka, čerstvá zelenina a dostatek vody.
Pravidelná kontrola u zubaře
Nezbytnou součástí péče o zubní hygienu je pravidelná návštěva zubního lékaře. Profesionální dentální čištění odstraní tvrdý povlak a zubní kámen, který se doma nedá odstranit běžným kartáčkem.
Zubní hygiena a celkové zdraví
Dobrá zubní hygiena má pozitivní dopad nejen na naše zuby a dásně, ale i na celkové zdraví. Popravdě, problémy v ústech mohou předznamenat i jiné zdravotní potíže. Tak tedy, berme zubní hygienu vážně!