Jak efektivně bojovat proti zubnímu povlaku a chránit úsměv

Příspěvěk blogu

ledna 14, 2024 Jakub Šimánek 0 Komentáře
Jak efektivně bojovat proti zubnímu povlaku a chránit úsměv

Úvod do problematiky zubního povlaku

Zubní povlak je tenká, skoro neviditelná vrstva, která se tvoří na zubech hned po konzumaci jídla a pití. Je to přirozený jev, ale pokud to neřešíme, může dojít ke vzniku kazů a zánětu dásní. Povlak je plnohodnotný biologický film složený ze slin, jídelních zbytků a bakterií. Jak je vidět, úklid v naší dutině ústní by měl být na denním pořádku.

Správná technika čištění zubů

Že čištění zubů není raketa? Možná překvapí, ale i tady existují určité techniky, které nám zaručí lepší výsledky. Je důležité používat správnou techniku a dostatečně dlouho si zuby čistit. Doporučená doba je aspoň dvě minuty. A nezapomeňme na správný úhel - štětiny kartáčku by měly směřovat podél dásně pod úhlem 45 stupňů.

Výběr správných nástrojů

Na trhu je nepřeberné množství zubních kartáčků, past a ústních vod. Důležité je vybrat si ty, které nám budou vyhovovat a naučíme se je správně používat. Například, elektrický zubní kartáček může být efektivnější ve smazání povlaku, zvláště pokud má oscilačně-rotační hlavu.

Mezizubní hygiena

Nesmíme opomíjet mezizubní prostory, které jsou rájem pro bakterie a zbytky jídla. K jejich úklidu slouží mezizubní kartáčky nebo zubní nit. Je důležité jim věnovat pozornost alespoň jednou denně, nejlépe večer.

Strava a životní styl

Konzumace sladkostí a kyselých nápojů přispívá k tvorbě zubního povlaku a následnému poškození skloviny. Proto ve stravě nezapomínejme na potraviny, které jsou pro naše zuby zdravé jako jsou ořechy, jablka, čerstvá zelenina a dostatek vody.

Pravidelná kontrola u zubaře

Nezbytnou součástí péče o zubní hygienu je pravidelná návštěva zubního lékaře. Profesionální dentální čištění odstraní tvrdý povlak a zubní kámen, který se doma nedá odstranit běžným kartáčkem.

Zubní hygiena a celkové zdraví

Dobrá zubní hygiena má pozitivní dopad nejen na naše zuby a dásně, ale i na celkové zdraví. Popravdě, problémy v ústech mohou předznamenat i jiné zdravotní potíže. Tak tedy, berme zubní hygienu vážně!


Autor

Jakub Šimánek

Jakub Šimánek

Jsem odborník v oblasti stomatologie, se zvláštním zájemem o péče o zuby. Snažím se sdílet své znalosti a rady prostřednictvím článků a blogů. Jsem vždy na cestě za novými znalostmi a dovednostmi, které by mi pomohly poskytnout ještě lepší péči o ústní zdraví mého pacienta. Mějte pěkný den a nezapomeňte si vyčistit zuby!


Související příspěvky

Napsat komentář