Jak odstranit psovi zubní kámen doma?

Příspěvěk blogu

srpna 23, 2023 Veronika Novotná 0 Komentáře
Jak odstranit psovi zubní kámen doma?

Co je to zubní kámen a proč je důležité ho odstranit?

Není nic míň pěkného než smeary, hladký chrlič, který se vykřiví na první pohled. Ano, hovořím o zubním kameni u našich čtyřnohých kamarádů. Sámo o sobě je to totiž značný problém, který by měl být řešen. Nabízí se otázka: Co je to vlastně zubní kámen? Zubní kámen je v podstatě nahromaděný zubní plak. Tento plak obsahuje bakterie a jisté minerály, které se postupem času usazují na zubech a utvářejí tvrdý povlak. A víte co je na tom horší? Že tento tvrdý povlak nelze vyčistit obyčejným kartáčkem. Pokud to s čištěním zubů vašeho pejska neberte vážně, může to vést k zubnímu kameni a následným parodontálním onemocněním, která mohou způsobit vážné zdravotní problémy, včetně ztráty zubů, bolesti a infekcí. Navíc se zubní kámen mění v jedovatý koktejl plný nebezpečných bakterií, které mohou cestovat krevním oběhem a poškodit ostatní orgány vašeho psa.

Jaký nástroj si pro odstranění zubního kamene vybrat

Advertisements

Myslím, že si všichni vzpomeneme na ten nepříjemný pocit, kdy nás zubař škrábe ocelovým nástrojem na zuby při očistě od zubního kamene. Přiznávám, že jsem na začátku cítila prudký vztek na svého zubaře. Ale pak jsem pochopila, že jediným způsobem, jak odstranit tvrdošíjný zubní kámen, je použít jednotku ultrazvuku. Tento nástroj v podstatě odlamuje kusy zubního kamene z povrchu zubu. To samé platí i pro psy. Existují nástroje pro odstraňování zubního kamene určené pro psy, které můžete zakoupit a použít doma. Tato nástroje jsou navrženy tak, aby byly příjemné pro mourovaté tlapky našich pejsků a snadno odstranily zubní kámen bez toho, aby zranily dásně. Jedním z takových nástrojů je ultrazvukový zubní čistač. Idea je odstranit zubní kámen pomocí ultrazvuku, který produkuje rychlé vibrace. Tyto vibrace narušují a odstraňují zubní kámen, aniž by došlo k poškození zubu nebo dásní psa.

Postup odstraňování zubního kamene u psa

Představte si tu scénku - sedíte na pohovce, vašeho pejskárka máte v klíně a v ruce držíte nástroj k odstranění zubního kamene. Jaký je další krok? Než začnete, ujistěte se, že váš pes je v klidném stavu. Pokud je váš pes nervózní nebo stresovaný, měli byste počkat, až se uklidní. Pokud je to nutné, můžete mu dát nějakou hračku nebo pamlsky k uklidnění. Pak můžete začít s čištěním. Většinou začínáme od zadních zubů a pracujeme se směrem k předním. Důležité je odstranit veškerý zubní kámen, aniž byste poškodili dásně psa. Může to trvat nějaký čas, takže buďte trpěliví. Jakmile jste hotovi s čištěním, měli byste dát psovi čistou vodu k pití, aby mohl vypláchnout ústa. Voda také pomůže odstraňovat bakterie, které mohou zůstat po odstranění zubního kamene.

A jak to udělat správně – tipy a triky z praxe

Jak jsem slíbila, přicházím s příhodou z osobní zkušenosti. Mou záchrannou lodí byl můj pes Hugo. Nějakou dobu jsem si všímala, že Hugo má na zadních zubech nahromaděný zubní kámen. Byla jsem rozhodnutá, že to vyřeším doma, takže jsem si pořídila ultrazvukový zubní čistač pro psy. Hugo nesnáší cizí lidi, a tak jsem věděla, že půjdeme do toho společně - jen já a on. První pokus byl docela katastrofální. Hugo byl nervózní, já byla nervózní a celá situace byla napjatá. Pak jsem se rozhodla zkusit to znovu, ale tentokrát s jiným přístupem. Místo toho, abych se snažila Huga přemluvit, abych mohla čistit jeho zuby, jsem ho nechala, ať se sám seznámí s nástrojem. Dejte svému psu čas, aby se s nástrojem seznámil a poznal, že mu neublíží. Ten druhý pokus byl úspěšný! Hugo si sedl vedle mě na pohovku a nechal mě vyčistit jeho zuby. Bylo to sice trochu náročné, ale nakonec to stálo za to. Takže moje rada je: Buďte trpěliví, nechte svého psa seznámit se s nástrojem a postupujte pomalu. Nikdy nepodceňujte silu odměn - pamlsky a chvála jsou klíčové!

V konečném důsledku je péče o zuby vašeho psa důležitá součást celkové péče o jeho zdraví. A ačkoli je to někdy náročné, je to čas a úsilí hodné. Protože kdo by nechtěl, aby měl jeho nejlepší kamarád bílé a zdravé zuby? S trochou trpělivosti a pravidelné péče může váš pes ukázat svůj nádherný úsměv všem, kdo ho potkají.


Autor

Veronika Novotná

Veronika Novotná

Jsem odborníkem v oboru stomatologie, specializuji se na preventivní péči a ochranu zubů. Pracuji v soukromé praxi v Brnu, kde poskytuji širokou škálu služeb včetně terapie zubních chorob a preventivních kontrol. Moje vášeň pro zdraví zubů mě vedla k psaní blogu, kde se zaměřuji na šíření informací o důležitosti péče o zuby. Mým cílem je, aby péče o zuby byla pro všechny snadná a přístupná. Kromě mého profesního života miluji cestování a jogu.


Související příspěvky

Napsat komentář