Jak se nebat jít k zubaři?

Příspěvěk blogu

srpna 31, 2023 Jana Havlíčková 0 Komentáře
Jak se nebat jít k zubaři?

Konec strachu z návštěvy u zubaře!

Je něco horšího než hrůza z návštěvy u zubaře? Už jako malá jsem byla zkazila svůj první pokus o návštěvu u zubaře, kdy jsem utíkala z ordinace přímo na ulici. Představte si, že by tohle bylo poslední, co by vám mohlo mít na mysli. To jsem byla já, malá Jana, která měla tak velkou ze zubařů, že nejdříve utíkala a pak se zuby nehty bránila jakékoli hrubosti. Ale poslední dobou jsem se setkala s několika úžasnými profesionály, kteří mi ukázali, že mám všechny důvody se bát, a aby se touto zkušeností podělila s vámi, napsala jsem tento článek.

Strach z neznámého

Často mi lidé říkají, že je děsí různé zdravotní procedury, ale co je nejstrašnější, to je strach z neznámého. To je ten pocit, který vás znervózňuje a způsobuje, že na zuby nehty bojujete s tím, co vás čeká. Někdy máme obavy, protože si nejsme jistí, co bude příště. Nebo možná máme strach z reakce jiných na naše chování. Ale pokud se nám někdo podívá do úst a řekne nám, co tam vidí, ten strach můžeme překonat.

Nakročte správnou nohou

A jestliže vám chybí odvaha nebo se cítíte vyčerpaní myšlenkou na příští návštěvu u zubaře, zkuste se napřed seznámit s jeho praxí. Navštivte jeho webové stránky, přečtěte si hodnocení a recenze, ptejte se na odpovědi na všechny vaše otázky. Můžete dokonce vzít přítele s sebou na první návštěvu, aby vám poskytl morální podporu. To je první krok k odstranění strachu z návštěvy u zubaře, protože jak uděláte první krůček, začnete cítit jistotu, že jste na správné cestě. A tato jistota váš strach jen zmírní.

Naučte se být v klidu

Já vím, vím. Jak se můžu naučit být v klidu, když mi někdo strčí ruku do úst? Někdy je potřeba zpomalit a uvědomit si, že ne všechno musí být tak dramatické. Pokud se naučíte dechové techniky, může vám to pomoci k uklidnění. Když se cítíte stresovaní nebo nervózní, zhluboka se nadechněte a pomalu vydechněte. To vám může pomoci k uvolnění svalů a k lepšímu se soustředění na to, co je důležité. A to je v tomto případě vaše zdraví.

Nemyslíte na to jako na trest

Návštěva u zubaře se může zdát jako trest pro někoho, kdo má strach, ale pravdou je, že je to příležitost k zlepšení vašeho zdraví. Zdravé zuby a dásně jsou nezbytné pro vaše celkové zdraví a wellness. Takže příště, když budete cítit strach z návštěvy u zubaře, přeměňte tento strach na motivaci. Místo toho, abyste mysleli na to jako na trest, myslete na to jako na příležitost k zlepšení.

Empatie a porozumění

Zubaři jsou také lidé. Jsou tam, abyste se cítili lépe, a to je jejich práce. Pokud komunikujete se svým zubařem o svých obavách a strachu, mohou vám poskytnout komfort a pochopení, které potřebujete. Mají trénink a zkušenosti v manipulaci s pacienty každý den, takže vědí, jak vás uklidnit a jak vás vést krok za krokem procesem, aniž by to bylo příliš náročné nebo stresující pro vás. Vždy je dobré se otevřeně podělit o své obavy a cítit se uklidněně.

Důvěra v lékaře

Důvěra je základní́m prvkem úspěšné lékařské péče. Pokud máte důvěru ve svého zubaře, budete se cítit bezpečněji a méně stresovaně. Vlastně to je tak trochu jako vztah. Musíte si vzájemně věřit a mít důvěru v druhého, aby to fungovalo. A pokud se budete cítit jako že jste léčeni s respektem a pochopením, váš strach bude postupně mizet. Proto je tak důležité najít zubaře, kterému důvěřujete a který vás respektuje tak, jak si zasloužíte.

Strach z návštěvy u zubaře může být velmi závažný a může ovlivnit vaše celkové zdraví. Ale jak jsem ukázala v tomto článku, existují způsoby, jak tento strach překonat. Takže příště, když se budete cítit nervozní nebo vyděšení z návštěvy u zubaře, zastavte se na chvíli a vzpomeňte si na tyto tipy. Jste silnější, než si myslíte. A víte co? Zubaři jsou lidé, stejně jako vy. Takže zůstaňte klidní, dýchejte hluboko a nepřestávejte se smát. Protože smích je ten nejlepší lék, jaký kdy byl.


Autor

Jana Havlíčková

Jana Havlíčková

Jsem odbornice v oblasti stomatologie, s mnohaletou praxí v privátním stomatologickém kabinetu v Olomouci. Mým hlavním cílem je poskytovat komplexní péči o zuby pro lidi všech věkových skupin. Ve svém volném čase ráda píšu články o péči o zuby, abych své znalosti sdílela s širší veřejností. Mým posláním je zdravý úsměv pro všechny mé pacienty. Kouzlo mé práce je, že každý den mohu přinášet radost a měnit k lepšímu životy lidí.


Související příspěvky

Napsat komentář