Jak se zbavit usazenin na zubech?

Příspěvěk blogu

listopadu 7, 2023 Martina Svobodová 0 Komentáře
Jak se zbavit usazenin na zubech?

Jak se zbavit usazenin na zubech?

Chápejte, Co Jsou Usazeniny na Zubech

Přirozeně uvnitř našich úst vzniká zubní plak. Na našich zubech ho klidně můžete nahmatat jako to měkké, naškrobené vrstvičky. Plak ale v sobě skrývá bakterie, které produkcí acidů přispívají k rozvoji zubního kazu a parodontopy. Pokud zubní plak není řádně odstraňován, začne se tvořit minerální vrstva nazývaná zubní kámen. Nimbus, který připomíná nášivku, se setkáte jen vzácně, zato kámen, nerovný drsňák, to je naše pořádná potíž. Jeho odstranění už vyžaduje odborníka - zubního hygienika nebo dentálního hygienista.

Omezujte Konzumaci Potravin, Které Podporují Vznik Usazenin

Pokud chcete na svých zubech předejít usazeninám, je potřeba se zaměřit na stravu. S cukrem a sladkostmi to neberte na lehkou váhu. Když u alespoň na chvilku omezím moc sladkou stravu, nedokáže ani Petr pochopit, jak rychle mi zlepší zdraví zubů. Ústní dutinu prověří také pořádná porce ovoce a zeleniny. Ale pozor, ani to není samá rosolka. Například citrusy mohou způsobit erozi skloviny. Tedy něco, co ještě umocní následný vznik plaku a zubního kamene.

Pravidelně Čistěte Své Zubní Prostory

Ano, už vás slyším, jak si povzdechujete, že zubní kartáček a fluoridová pasta nestačí. Tobě, Maxi, by to mohlo být jedno, ale nám lidem to nedává spát. Ještě jste nepoužívali mezizubní kartáčky a zubní nit? Není problém začít. Uvidíte, jak vám to pomůže zbavit se usazenin na zubech. Do toho pravidelná ústní voda, tak to byla tečka.

Naučte Se Správné Technice Čištění Zubů

Já vím, zase něco, co zní jako z říše snů. Ale vězte, že mnoho lidí si myslí, že zuby čistí správně, ale opak je pravdou. Kdo by to byl řekl, že tah zubního kartáčku v horizontálním směru není ten správný? Správná technika vám pomůže efektivněji odstranit usazeniny a navíc ušetří vaši dásně před nepříjemným podrážděním. A nezapomeňte čistit zuby alespoň dvě minuty.

Rozlišujte Typy Zubních Past

Není pasta jako pasta. Každá má svůj účel. Některé pasty staví na přírodních složkách a jiné svým fluoridovým obsahem bojují přímo proti usazeninám a zubnímu kameni. Určitě je dobré vyzkoušet i takové, které mají v sobě malé granulky, provádějí jakýsi mikro-peeling našich zubů. Ale opatrně, nesmíme se nechat unést a používat ji denně, to by naše sklovina neunesla.

Bavte se správnou péčí o svou ústní dutinu

Víte, že jde udělat z ústní hygieny zábavnou věc? Osobně se ráda bavím s Karla, když si čistím zuby. Ona má samozřejmě zubů méně, ale o to více nás to baví. Zapomeňte na monotónní kartáčkování a zkuste z toho udělat malou každodenní rutinu, na níž se budete těšit.

Nepodceňujte Pravidelné Kontroly u Zubního Lékaře

I když uděláme všechno pro to, abychom měli zuby jako perličky, pravidelné kontroly u lékaře jsou nezbytné. Zvlášť pokud máme sklony k usazeninám zubů. Lékař nám může doporučit i další produkty, které nám pomohou v péči o zuby a celkově o naši ústní dutinu.

A tak, přátelé, tady to máte. Jasně a stručně popsáno, jak se účinně zbavit usazenin na zubech a jak na tom pracovat každý den. Možná se teď budete divit, ale opět to je vlastně o naší pravidelnosti a pevné vůli. Já to dokážu, vy to také dokážete! S úsměvem se to lépe táhne, a když je ten úsměv zazubený, tak je to hned lepší, že? Takže hurá do toho a pusťte se do boje proti usazeninám na zubech. I Petr mě podporuje v tom, abych vám dokázala, že péče o ústní dutinu může být i zábavná.


Autor

Martina Svobodová

Martina Svobodová

Jsem stomatoložka Martina Svobodová. Pracuji na klinice v Brně a specializuji se na preventivní stomatologii. Můj hlavní cíl je pomoci lidem udržet jejich úsměv zdravý. Když nejsem v ordinaci, věnuji se psaní článků o péči o zuby. Ctím především filozofii, že prevence je nejdůležitější prvek zdraví zubů.


Související příspěvky

Napsat komentář