Jak zubní plak ovlivňuje diabetiky?

Příspěvěk blogu

srpna 23, 2023 David Bureš 0 Komentáře
Jak zubní plak ovlivňuje diabetiky?

Co je to zubní plak a proč se nám vůbec tvoří?

Pro začátek si vatavme na základní otázku - co je to vlastně ten prokletý zubní plak a proč nás trápí? Pravda je taková, že plak je něco jako party crasher. Přiřítí na naši párty bez pozvání a pokud ho nezastavíme, snaží se nám ji úplně zruinovat. Plak je především bílá lepkavá hmotnost, která se tvoří na povrchu zubů. Skládá se z bakterií a ostatních mikroorganismů, které vytvářejí jakousi biofilmovou matraci. A tato pěkná malá matrace je zdrojem celé řady problémů, které mohou vést až k vážným zubním onemocněním. Ale dost bylo vesele, pojďme se zaměřit konkrétněji.

Jak zubní plak vplývá na diabetiky?

No a tady přichází na řadu ten, o kom je dnešní příběh - diabetes. Známe ho hlavně jako onemocnění, které ovlivňuje hladinu cukru v krvi, ale může mít také neblahý dopad na naše ústní zdraví. Jak to? Diabetici mají obecně vyšší hladinu cukru v krvi, což může zvyšovat riziko vývoje zubního plaku. A proč? Bakterie v našich ústech mají totiž na cukr hotový mls. Čím více cukru v naší krvi, tím více jídla mají bakterie, což vede k rychlejšímu tvorbě plaku. A dá se říci, že když se objeví plak, je to téměř jako kdyby se na vaše zuby vrhla smečka divokých vlků. Bohužel, když jsem se jednoho dne probudil s bolestí zubů, nebyli to vlci. Byl to plak.

Způsoby, jak omezit tvorbu zubního plaku u diabetiků?

Nyní, když jsme se seznámili s nepřítelem, je na čase zjistit, jak s ním bojovat. K účinným způsobům patří především pravidelné čištění zubů a mezizubních prostor, užívání zubních nití a ústních vod. Ale to už udělá každý, kdo si myslí, že přežil hororový film o zubním plaku, že? No a pak je tu ta výzva - snižování hladin cukru v krvi. Tady mám pro vás pár tipů.

První a asi nejzřejmější je strava. Dostatek ovoce a zeleniny, omezení sladkého a vyhýbaní se rychlým sacharidům. Ale to je jen špička ledovce. Existuje celá řada potravin, které mohou pomoci snížit hladinu cukru v krvi, jako jsou ořechy, luštěniny, celozrnné obiloviny a některé druhy ryb a masa. Druhý tip je pravidelný pohyb, ať už jde o procházku s mým psem Maxem, tancování s mou dcerou Adel nebo energický workout.

Konečné slovo o zubním plaku a diabetu

A teď, když jsme projeli celou prohlídku o zubním plaku a diabetu, je na čase shrnout to, co jsme se naučili. Zubní plak je nepřítel, který se snaží nás a naši párty rušit, a diabetes mu může v tom hodně pomoci. Ale naštěstí pro nás existují způsoby, jak tento problém řešit. Pravidelné čištění zubů, správná strava a pohyb mohou přispět k omezení tvorby zubního plaku a k udržení našich úst i těla v dobrém zdraví.

Na závěr bych chtěl říci, že ačkoli se může zdát, že boj s plakem a diabetem je těžký, je třeba jen malých kroků ke zdravějšímu životu. A vždy je dobré vědět, že nejsme v tom sami. Je nás hodně, kdo se snažíme o lepší ústní zdraví a zdravější tělo jako celek. A kdo říká, že nás cesta k tomu nemůže bavit? Takže pojďme do toho. Lepkavý zubní plak, tady jsme my!


Autor

David Bureš

David Bureš

Jsem stomatolog s více než desetiletou praxí. Pracuji v soukromé klinice v Brně, kde se specializuji na preventivní péči a ortodoncii. Mám velký zájem o nové technologie a metody v oblasti stomatologie. Ve svém volném čase rád píšu odborné články o péči o zuby, které sdílím svým pacientům a široké veřejnosti. Mým cílem je vždy poskytnout nejlepší možnou péči a udržet úsměv mé pacienty zdravý a krásný.


Související příspěvky

Napsat komentář