Který zub vypadne první?

Příspěvěk blogu

srpna 25, 2023 Jakub Šimánek 0 Komentáře
Který zub vypadne první?

Magické první chvilky zubního vývoje

Místečko v ústech, kde se objeví první zub, je jako krajinou slibných dobrodružství. Ale který zub se vlastně prodere jako první? No, je to jakási zubní loterie, ale ve většině případů si prvenství vybojují řezáky na dolní čelisti, konkrétně zuby označované jako první dolní řezáky. Pokud je vaše batole jako většinová část populace, takže se můžete těšit na první zoubky někdy mezi 4. a 7. měsícem. Pokuď jsem mluvil o loterii, takže třeba vaše ratolest vyhrajě a zoubky se objeví dříve nebo naopak, může to trvat o něco déle. Ale bez obav, každý je originál a každý z nás má svůj vlastní tempo.

Vstávají, vstávají, zoubky vstávají!

Pokud zaznamenáte u svého miminka netypické chování, podrážděnost nebo snahu o kousání všeho, co mu přijde pod ruku, to může signalizovat, že se blíží průnik prvního zubu. Někdy to jde ruku v ruce s dalšími příznaky, jako je slinění, dočasné ztráty apetitu, nebo dokonce neposednost při spánku. Rozhodně se nejedná o lehkou etapu v životě našich nejmenších, ale buďte si jisti, že toto období přechází a nahrazuje ho výbuch radosti, když si poprvé všimnete malého bílého zoubku, který se prodral na světlo světa.

Řádění sadových zoubkových vojáků

Po průniku prvního zubu tak nastává období, kdy začnou růst i ostatní zoubky. Po dolních řezácích tak následují horní řezáci, po nich se objevují boční řezáci a dále pak první a druhé stoličky. Ale jak jsem již dříve řekl, každé dítě je originál, takže tato sekvence nemusí platit pro všechny. Můžete se tedy setkat s dětmi, kde prvním zoubkem byla horní stolička a to je v pořádku. Musíme si uvědomit, že proces růstu zubů je individuální a není nutné se obávat nebo panikařit, jestli se váš malý následuje typický scénář.

Přítomnost zoubků už před narozením

Ano, čtete správně! Zubní zárodky se začínají formovat již v druhém tříměsíčí těhotenství. Je fascinující si uvědomit, že pro většinovou část populace zůstávají skryty až do doby, kdy se začnou prořezávat první zoubky. Ale existují i vzácné případy, kdy se dítě narodí s jedním nebo více zoubky, tzv. natalními zuby. I když může být trochu šokující vidět novorozence se zoubky, většinou se jedná o přechodný jev a tyto zuby se časem obvykle samy vypadají.

Pravá zubní pomoc – jak ji poskytnout?

Když se objevují první zoubky, může to být pro dítě nepříjemné období plné podrážděnosti. A tady přichází na řadu náš rodičovský instinkt. Můžeme jim pomoci řadou způsobů. Začít můžete masáží dásní prstem či chladivými hračkami. Také vysoce oceněné jsou různé protizánětlivé gely a mastičky, které můžete aplikovat přímo na dásně. Je ale nutné mít na paměti, že byste měli vždy konzultovat jakékoliv léky se svým pediatrem.

Zoubky – malé, ale důležité!

Je třeba si uvědomit, že i když jsou mléčné zoubky jen přechodné, jejich zdraví ovlivňuje stav budoucích trvalých zubů. Včasné a správné zuby se obrací k dentální hygieně. Podívejme se na to takhle, první zuby jsou jakési vstupenky do světa orální hygieny. Je zde tedy více než dost důvodů k tomu, abychom jim věnovali patřičnou pozornost.

Suma sumárum, když uvidíte první zoubek svého dítěte, vyprávíte o prvním ocenění, které jste získali za svou trpělivost a péči. Ať už jste novými rodiči nebo zkušenými veterány, průnik prvního zubu je vzrušující událostí, která oslavuje další milník ve vývoji vašeho dítěte. A tvůj malý zubní hrdina? No, ten je jen o krok blíže k ochutnání své první jablečné pyré.


Autor

Jakub Šimánek

Jakub Šimánek

Jsem odborník v oblasti stomatologie, se zvláštním zájemem o péče o zuby. Snažím se sdílet své znalosti a rady prostřednictvím článků a blogů. Jsem vždy na cestě za novými znalostmi a dovednostmi, které by mi pomohly poskytnout ještě lepší péči o ústní zdraví mého pacienta. Mějte pěkný den a nezapomeňte si vyčistit zuby!


Související příspěvky

Napsat komentář