Co se stane s otevřeným zubem?

Příspěvěk blogu

listopadu 19, 2023 Lenka Nováková 0 Komentáře
Co se stane s otevřeným zubem?

Úvod k problematice otevřených zubů

Mohl by se zdát malý a bezmocný, ale kdo by řekl, že si zub vybere svůj vlastní životní příběh a začne tento příběh psát sám? Koneckonců, zuby jsou obdivuhodné struktury – tyto malé bílé kousky ve vaší pusy jsou tvrdé jako kosti, silné jako ocel a dostatečně odolné, aby zvládly jakýkoli oběd, který na ně hodíte. Jistě, mohou být zraněny nebo poškozeny, pokud je necháte otevřené, ale dokážou se také uzdravit. Někdy však zuby nutí člověka, aby jejich příběh napsal jinak a cítí se, jako by se jednalo o scénu z hororu. Lidé se často ptají: "Co se stane, když zub otevřete a necháte ho tak?"

Důsledky otevření zubů

Jak víte, zuby jsou složité struktury s hodně vrstvami - sklovinou, dentinem a pulpu. Když otevřete zub, mohou se objevit různé komplikace. Zuby jsou velmi citlivé a otevření zubu může vést k bolesti, infekci a v některých případech i k zubnímu abscesu. To vše proto, že kvasinky, bakterie a jiné mikroorganismy mají široce otevřené dveře do našeho těla. Vtipně bych mohla říct, že je to jako pozvat na večeři sousedovu kočku, která vám pak obsadí celý dům.

Můj manžel Jaroslav to vše daleko lépe pochopil, když se nám jednou stalo něco podobného s naším synem Matějem. Byl to jeden z těch večerů, kdy se Matěj vrátil ze školního výletu a stále si stěžoval na zubní bolest. Když jsme se na to podívali blíže, zjistili jsme, že jeho zub byl otevřený a měl malebný malý absces. Matěj se stal naší malou učebnicí toho, co se může stát, když zanecháte zub otevřený bez jakékoliv lékařské péče.

Prevence jako nejlepší léčení

Jak vidíte, otevřený zub může způsobit mnoho problémů. Ale jak říká moudrá zubní víla: "Prevence je vždy lepší než léčení!". Pamatujte, že zuby nejsou jen tvrdé špičky v ústech, které jsou vytvořeny k tomu, aby udržely rovnováhu ve vašem těle. Jsou to citlivé struktury, které potřebují správnou péči a údržbu. Když máte otevřený zub, je důležité vyhledat zubního lékaře, protože zub může být otevřený kvůli věcem, jako je zubní kaz, zlomený zub nebo zubní absces.

Co dělat, když máte otevřený zub?

Pokud máte otevřený zub, první věc, kterou byste měli udělat, je přestat panikařit. Je to jako když se naše dcera Klára bojí pavouků. Pokud na ně narazí, začne skákat a křičet, ale po chvilce uvědomí, že se může úplně klidně s pavoukem vyrovnat, pokud zůstane klidná (samozřejmě s naší pomocí). Stejně je tomu s otevřeným zubem. Samozřejmě, může to být nepříjemné a bolestivé, ale s pravým přístupem můžete situaci zvládnout.

První krok je důkladné vyčištění úst. Použijte zubní kartáček, nitě, zubní pastu a ústní vodu k vyčištění úst a oplachu. Pokud je bolest příliš silná, můžete k úlevě od bolesti použít over-the-counter léky proti bolesti. Ale nezapomeňte, že to je jen dočasné řešení a musíte vyhledat zubního lékaře.

Role zubního lékaře

Zubní lékař je lékařský profesionál, který se specializuje na péči o ústa a zuby. Pokud máte otevřený zub, je velmi důležité vyhledat zubního lékaře co nejdříve. Möuže se stát, že váš zub bude potřebovat výplň nebo korunku, aby byl správně uzavřen a vyhojen. Některé situace mohou vyžadovat dokonce i zubní chirurgii nebo extrakci zubu. Nebojte se, všechny tyto procedury jsou běžné a zubní lékaři je provádí denně.

Konec příběhu našeho syna Matěje a otevřeného zubu

Víte, občas si myslím, že žijeme ve světě, který je plný malých zázraků. Když se vrátím k příběhu našeho syna Matěje, musím říci, že zubní lékař dokázal opravit Matějův zub a absces se úspěšně zhojil. Matěj se z ústního ošetření vrátil úplně nový, bez bolesti a s jasnějším úsměvem. Tímto chci vzkázat všem rodičům, kteří se obávají o zuby svých dětí: "Nebojte se! Medel se z otevřených zubů dá vyjít a vaše děti mohou mít opět zdravý a krásný úsměv!"


Autor

Lenka Nováková

Lenka Nováková

Jsem odbornice na stomatologii se specializací na péči o zuby. Věnuji se také psaní odborných článků na toto téma, čímž se snažím zvyšovat povědomí veřejnosti o důležitosti ústní hygieny. Pracuji v soukromé praxi v Plzni, kde se snažím poskytovat nejlepší možnou péči svým pacientům. Mimo pracovní dobu se věnuji svým koníčkům - turistice, psaní a malování.


Související příspěvky

Napsat komentář