Co to je zubní sklovina?

Příspěvěk blogu

listopadu 7, 2023 Veronika Jesenská 0 Komentáře
Co to je zubní sklovina?

Úvod do tajemství zubní skloviny

Určitě jste už slyšeli o zubní sklovině, ale co to ve skutečnosti je? Dovolte mi odhalit tajemství této zásadní části našich úst. Zubní sklovina je totiž nejtvrdší tkání v našem těle a je to právě ona, která chrání naše zuby před poškozením a zubním kazem. Kolikrát se stane, že při konzumaci tvrdé potraviny nebo nápojů se zuby cítí nepříjemně. A právě za to může být právě poškozená sklovina. Ale nebojte, i na to je řešení!

Sklovina - primární obrana našich zubů

Zubní sklovina se skládá hlavně z minerálů, zejména hydroxyapatitu. Díky tomu je mimořádně tvrdá, většinou i tvrdší než kosti. Vytváří pevný plášť kolem středové části zubu, známé jako dentin, chrání ho před poškozením a poskytuje zubu jeho charakteristický bílý zjev. Ačkoli je sklovina velmi silná, také může být poškozena. Kyselé nápoje a potraviny, špatné dentální návyky a některé léky mohou narušit sklovinu a způsobit zubní kaz.

Jak se sklovina obnovuje?

I když je sklovina nejtvrdší tkání v našem těle, není nesmrtelná. Na rozdíl od mnoha jiných tělesných tkání, sklovina se neobnovuje. Jakmile je tato povrchová vrstva zubu jednou poškozena, naše tělo ji nenahradí. Ale nezoufejte, existují způsoby, jak podpořit zdraví skloviny a chránit ji před dalším poškozením. Měli bychom se vyvarovat konzumace potravin a nápojů s vysokým obsahem cukrů a kyselin, pravidelně čistit zuby a používat zubní pastu s obsahem fluoridu, která může pomoci posílit sklovinu.

Zdraví skloviny a význam správné stravy

Stravou můžeme hodně ovlivnit zdraví naší skloviny. Jsou potraviny, které sklovinu posilují a naopak takové, které ji oslabují. K těm prvním patří mléčné produkty jako sýry a jogurty, ořechy, zelená zelenina, ryby a maso. Tyto potraviny obsahují dostatek vápníku a fosforu, který je nezbytný pro tvorbu hydroxyapatitu - základní složky skloviny. Naopak největší nepřítele skloviny představují cukr a kyseliny. Ty mohou narušovat rovnováhu v naší ústní dutině a podílet se na poškození skloviny.

Ochrana skloviny pro naše děti

If přemýšlíte, jak nejlépe chránit zuby a sklovinu svých dětí, mám pro vás několik tipů. Můj syn Adrian je často náladový a nepříliš nadšený z mytí zubů. Ale našla jsem způsob, jak ho přemluvit. Používáme zubní pastu s jeho oblíbeným motivem a vyprávíme pohádky o bakteriích, které na jeho zuby útočí. Otázkou je, jak dlouho to takto vydržíme, ale prozatím to funguje.

Závěr

Je důležité vědět, že zubní sklovina je nejtvrdší tkáň našeho těla a že hraje klíčovou roli v ochraně našich zubů před poškozením a zubním kazem. I přes její tvrdost může být však poškozena, pokud nevěnujeme dostatečnou péči své ústní hygieně. Správná strava a pravidelné čištění zubů mohou pomoci zachovat naši sklovinu zdravou. A pamatujte, jakmile je sklovina poškozena, už se neobnoví. Je tedy důležité pečovat o ni od malička a chránit ji před vlivy, které by ji mohly poškodit.


Autor

Veronika Jesenská

Veronika Jesenská

Jsem stomatoložka se zájmem o psaní o zdraví zubů. Mám vlastní stomatologickou ordinaci v Brně, kde se specializuji na všechny aspekty zubní péče. Ve volném čase píšu články o péči o zuby pro různé zdravotnické časopisy. Mým cílem je zvyšovat povědomí o důležitosti zubní hygieny a předcházení zubním chorobám.


Související příspěvky

Napsat komentář