Jak casto se mění Gumicky na Rovnatkach?

Příspěvěk blogu

srpna 23, 2023 Martina Svobodová 0 Komentáře
Jak casto se mění Gumicky na Rovnatkach?

Rozumění gumičkám na rovnátkách

O, rovnátkách. Ty malé kovové ústavní úpravy, které říkají tajemství o našich zubních cestách každému, s kým se setkáme. Ať už to bylo na základní škole nebo jako dospělí, mnozí z nás si pamatují, jaké to je mít rovnátka. Někteří z nás si dokonce pamatujeme gumové pásky, které přicházejí v rozmanitých, často se měnících barvách. A jak často se mění gumové pásy na rovnátkách? Víš to? Přál bych si, abych měl odpověď na dosah ruky, když mi byla položena tato otázka. A proto jsem se rozhodla napsat tento článek. A že malý Max můj kocourek mě při psaní sledoval jak sokol, jako by se i on chtěl dozvědět!

Funkce gumových pásů v rovnátkách

Gumičky, známé také jako elastika, jsou nezbytnou součástí rovnátek. Jejich úkolem je přenášet sílu, potřebnou pro úpravu umístění zubů a úpravu skusu. Jejich velikost, tvar a síla závisí na konkrétních ortodontických potřebách pacienta. A ano, opravdu si tak dobře pamatuji, jak každý měsíc ortodont mění gumové pásy v mých rovnátkách. Na můj papoušek Karla to měl velký vliv, jednou totiž sebral jednu z padlých gumiček a pokusil se ji sníst!

Frekvence výměny gumiček

Takže jak často se mění gumové pásy na rovnátkách? No, záleží na různých faktorech. Někteří ortodonti je mohou měnit při každé návštěvě, což je obvykle jednou za 4 až 6 týdnů. Jiným faktorem je typ a sila elastiky, kterou ortodont používá. Například elastické pásy s vysokou silou mohou vydržet méně času než ty s nízkou silou. A dokonce jsem jednou musela gumičky měnit každý týden, když se mi podařilo je poškodit při příliš intenzivním čištění zubů!

Ovlivňující faktory frekvence výměny

Některé faktory mohou ovlivnit, jak často musíte měnit gumové pásy na rovnátkách. Jedním z nich je například vaše strava. Pokud jíte hodně kyselých potravin, mohou ty vaše gumové pásy na rovnátkách rychleji opotřebovat. Stejně tak si musíte dávat pozor na nápoje jako jsou káva, čaj a víno, které mohou barevně ovlivnit vaše gumové pásy. A jak jsem kdysi zjistila na vlastní kůži, i prášky na spaní mohou ovlivnit barvu gumiček. Představte si málem děs, když jsem se ráno probudila a zjistila, že moje krásná třpytivě modrá gumička je najednou tmavě fialová!

Osobní zkušenost s výměnou gumiček

Pokud jde o mou osobní zkušenost, nejčastěji mi ortodont gumičky měnil jednou za měsíc. Ale byly chvíle, kdy jsem musela navštívit ordinaci častěji, zvlášť pokud jsem jedla něco, co by mohlo poškodit mé rovnátka (ano, hovořím zde o jistých tuhých bonbonech). Max, můj kocourek, jednoho dne našel padlou gumičku a přinesl ji ke mně, jako nějaký zvláštní úlovek. Já si myslela, že je to nejroztomilejší věc na světě, a rozhodla se Maxovi dát bonbon, který jsem měla. Bohužel, důsledek byl, že jsem musela jít na další návštěvu k ortodontovi, aby mi vyměnil gumičky, které jsem poškodila bonbonem, který jsem měla dát Maxovi!

Několik tipů na závěr

A konečně, pokud máte rovnátka a gumičky, radím vám, abyste byli opatrní se svou stravou. Žvýkačky, bonbony a tvrdé potraviny mohou gumičky poškodit a způsobit jejich předčasné opotřebování. Také je důležité si pamatovat na pravidelnou ústní hygienu, aby se zabránilo zbarvení gumiček z potravin a nápojů. A na závěr - berte své pravidelné návštěvy u ortodonta vážně. Je to nezbytné pro zachování zdravých a rovných zubů a také pro správnou funkčnost vašich rovnátek a gumiček. A věřte mi, Max s Karlem by souhlasili, pokud by mohli mluvit!


Autor

Martina Svobodová

Martina Svobodová

Jsem stomatoložka Martina Svobodová. Pracuji na klinice v Brně a specializuji se na preventivní stomatologii. Můj hlavní cíl je pomoci lidem udržet jejich úsměv zdravý. Když nejsem v ordinaci, věnuji se psaní článků o péči o zuby. Ctím především filozofii, že prevence je nejdůležitější prvek zdraví zubů.


Související příspěvky

Napsat komentář