Jak dlouho nejíst po pískování zubů?

Příspěvěk blogu

září 30, 2023 Lenka Nováková 0 Komentáře
Jak dlouho nejíst po pískování zubů?

Význam pískování zubů: Co je to a co přináší?

Jak asi víte, pískování zubů, také známé jako profylaxe, prevence nebo čištění zubů, je postup, který odstraňuje zubní plak a zubní kámen. Na první pohled to možná vypadá jako úkol pro zubního hygienika, ale je to něco, čím můžeme přispět k našemu vlastnímu zdraví. Jde o rutinu, kterou bychom měli zařadit každých šest měsíců. Věřte mi, já jako máma dvou dětí (Ema a Aleš víte, jak jste mi na srdci) vím, jaké je složité dostat je ke kartáčku, natož k zubnímu hygienikovi!


Okamžik po pískování zubů: Víte, co dělat?

Stává se vám někdy, že po návštěvě zubního hygienika jste jakousi pastu ochotni spolknout jen proto, abyste mohli něco sníst? Po návštěvě zubaře mám vždy pocit, že jsem očista v temnotě a mám obrovské chutě. Ale víte, jak dlouho skutečně musíte čekat, než začnete jíst po pískování zubů?

Uklidněte se, většina z nás to neví a z toho důvodu je tento článek. Na váš dotaz existují různé odpovědi a názory, ale všechny se shodují na jednom: je vhodné počkat alespoň 30 minut až hodinu před jídlem nebo pitím čehokoliv jiného než vody, abyste zachovali účinky pískování zubů. Nejsem si jistá, jestli jsem v téhle chvíli ráda, že jsem se rozhodla sepsat tento článek. Ještě více mám tedy hlad!


Pozor na to, co jíte po pískování zubů

Pokud jste stejně netrpěliví jako já, pravděpodobně se divíte: Proč musím po pískování zubů čekat s jídlem? No, odpověď je prostá. Po pískování zubů jsou vaše zuby více vystaveny ovlivnění potravin a nápojů. Bakterie mají mnohem jednodušší přístup k povrchu zubu, a pokud jíte nebo pijete hned po pískování zubů, můžete snížit účinnost tohoto očišťovacího postupu. Také je důležité mít na paměti, že některé potraviny a nápoje mohou zubům ublížit, například ty s vysokým obsahem cukru nebo kyselin. Nebo jako to chutné růžové víno, které čeká na mém kuchyňském pultu. S tím budu muset počkat!

Odborníci také často doporučují vyhnout se jídlu a nápojům s intenzivní barvou jako jsou červená řepa, borůvky, červené víno nebo silné kávy, protože by mohly způsobit nežádoucí skvrny na zubech právě po pískování. To je zvláště důležité v prvních hodinách po zákroku, ale je lepší držet se těchto doporučení alespoň 24 hodin. Teď už vím, proč moje zuby po písku zubů nikdy nevypadaly tak bílé, jak jsem chtěla. Měla jsem totiž slabost pro kávu. Budu muset přemýšlet o změně taktiky.


Příprava na pískování zubů: Co byste měli vědět

Před samotným pískováním zubů je důležité se správně připravit. Já osobně doporučuji jíst hodinu před zákrokem, abyste neměli hlad během procedury nebo hned poté. Nejlépe sáhnout po jídle bohatém na proteiny a vlákninu, abyste se na delší dobu nasýtili. Stačí třeba malá porce kuřecího masa se zeleninou nebo porce ořechů s ovocem. Prostě si zajistěte, že nebudete mít hlad v průběhu dne a předejdete tak nutkání jíst hned po pískování. Přeci jen, takřka s bídou, se lze po těch 30 minutách vzdržet.

Ujasněme si jednu věc: já jako maminka vím, že když máme hlad, nejsme zrovna ta nejmilejší společnost. A vzhledem k tomu, jak hladoví můžeme být po návštěvě zubního hygienika, chápu, proč se někdy cítíme pod tlakem. Ale mučení je to jen krátké. Při správné přípravě a stravě nebudete mít pocit, že se o vás zubní hygienik nezajímá. A pokud jste jako já, pak už teď víte, jak dlouho po pískování zubů nejíst a jaké přípravy podstoupit předtím, než se ponoříte do světa písku. Teď už jen zbyvá, abyste si tuto rutinu začlenili do svého života a začali si užívat výhod zdravých a čistých zubů.


Autor

Lenka Nováková

Lenka Nováková

Jsem odbornice na stomatologii se specializací na péči o zuby. Věnuji se také psaní odborných článků na toto téma, čímž se snažím zvyšovat povědomí veřejnosti o důležitosti ústní hygieny. Pracuji v soukromé praxi v Plzni, kde se snažím poskytovat nejlepší možnou péči svým pacientům. Mimo pracovní dobu se věnuji svým koníčkům - turistice, psaní a malování.


Související příspěvky

Napsat komentář