Jak dlouho se nosí Retainer?

Příspěvěk blogu

září 16, 2023 Veronika Jesenská 0 Komentáře
Jak dlouho se nosí Retainer?

Rozumíme Retainerům: Co je to a jak funguje?

V určitém bodě života jsme se všichni setkali s někým, kdo nosil rovnátka. Je to běžná věc a mnoho z nás procházelo touto zkušeností. Ale co potom, co nám rovnátka sundají? No, tady přichází na scénu retainer! Retainer je zařízení, které nosíme v ústech po sundání rovnátek, aby naše zuby zůstaly na svém místě. Je to jako osobní strážce našeho úsměvu, který pracuje, když my odpočíváme. Dá se říci, že je to jakýsi 'bodyguard' našich zubů. A věřte mi, že toto malé zařízení dokáže vykonat velký kus práce!

Zuby jsou lačné po své původní pozici a po sundání rovnátek mohou začít nekontrolovatelně migrovat. A právě retainer zajišťuje, že se to nestane. Máme tedy zajištěno, že náš krásný úsměv zůstane na místo, kam patří.

Typy Retainerů: Vyberte si ten pravý

Retainery můžeme rozdělit na dva hlavní typy. Jsou jimi pevné (nebo také fixní) a vyjímatelné retainery. Pevný retainer je tenký drátek, který je připevněn k zadní straně zubů, a udržuje je tak na místě. Je připevněn k zubům permanentně a nosí se neomezeně dlouho.

Vyjímatelný retainer na druhé straně je průhledný, plastový "kryt" na zuby, který se dá sundat například při jídle nebo čištění zubů. Jak dlouho a jak často se tento typ retaineru nosí, závisí na individuálních potřebách pacienta.

Každý z těchto typů má své výhody a nevýhody, a je na vás a vašem ortodontovi rozhodnout, který je pro vás ten pravý. Ale jakýkoli typ retaineru zvolíte, jedno je jisté - je to vaše pojistka proti návratu zubů do původního stavu.

Jak dlouho se nosí Retainer?

No, a teď přicházíme k hlavní otázce. Jak dlouho se nosí retainer? Odpověď není tak jednoduchá, jak bychom si možná přáli. Jak dlouho budete retainer nosit, závisí na několika faktorech.

První faktor je typ vašeho retaineru. Jak již bylo zmíněno, pevný retainer se ve většině případů nosí neomezeně dlouho. Vyjímatelný retainer na druhé straně se nosí podle individuálních potřeb pacienta a doporučení ortodonta.

Dalším faktorem je váš osobní případ - konkrétní stav vašeho chrupu, historie léčby atd. Někteří z nás mohou retainer nosit jen krátce, někteří ho budou muset nosit déle. Je také pravda, že čím déle retainer nosíme, tím více si na něj zvykneme.

V každém případě platí, že byste měli retainer nosit tak dlouho, jak je vám doporučeno odborníkem. Nezapomínejme, že to je pro naše dobro a krásu našeho úsměvu.

Kdy si můžete dát pauzu?

Dobrá zpráva je, že i když můžete být nuceni nosit retainer po delší dobu, existují časy, kdy si můžete dovolit dát si malou pauzu. Například při jídle, pití něčeho jiného než vody, čištění zubů, účasti na sportovní činnosti nebo dokonce při fotografování, pokud cítíte, že retainer není pro fotoaparát příliš "fotogenický".

Důležité je však retainer vždy důkladně vyčistit a uschovat na bezpečné místo - ztráta nebo poškození retaineru by mohlo vést k potřebě nového, což by mohlo přinést další náklady.

Co když jsem Retainer ztratila?

Nebuďte zoufalí, pokud jste retainer ztratila. Stává se to. Je důležité, abyste nepanikařila a obrátila se na svého ortodonta, jakmile to zjistíte. Věřte mi, že ortodonti jsou na tento scénář připraveni a pomohou vám najít nejlepší řešení.

Většinou budete muset přijít na další schůzku, kde ortodont provede nové měření a objedná výrobu nového retaineru. Bohužel, nový retainer si musíte zaplatit, což je další důvod, proč je důležité pečovat o retainer a nosit ho podle doporučení.

Jestliže jste někdy retainer ztratila, já vám věřím, že to bylo pro vás nepříjemné a možná i stresující. Ale nezapomínejme, že všechny tyto překážky nás jen posilují a pomáhají nám lépe se naučit pečovat o naše zdraví a krásu.

A teď ještě jedna malá historka...

Pamatujete si, když jsem na začátku říkala, že existuje 40% šance, že vám povím příběh ze svého života spojený s tématem? No, teď je ten správný čas! Jednou jsem retainer ztratila. Byla jsem na dovolené, užívala jsem si krásné chvíle a najednou - nic. Retainer byl pryč. Byla jsem zděšená. Ale pak jsem se zhluboka nadechla, zavolala svému ortodontovi a všechno se vyřešilo. Takže pokud se vám něco podobného stane, nezoufejte. Všechno se dá vyřešit a vaše krásná úsmev je stále pod kontrolou!

Závěrem bych chtěla říci, že nosit retainer je důležité a stojí za to, i když to může být někdy náročné. Je to maličkost, která může ovlivnit velkou věc - jak se usmíváme. A úsměv je přece to nejcennější, co máme, že? Tak si ho chovejme a zaměřme se na všechna pozitiva, které nám retainer přináší. Nezapomeňte, že s každým dnem, který retainer nosíte, jste o krok blíže k tomu být opravdovým 'boss' v oblasti ústní hygieny. A kdo by nechtěl být boss, že?

Nosíte-li retainer, myslete na to jako na investici do sebe sama. Jste to vy, kdo zvládá všechny ty výzvy a ujistěte se, že váš krásný úsměv zůstane s vámi po celý život. A to je přeci něco, co stojí za to, ne?


Autor

Veronika Jesenská

Veronika Jesenská

Jsem stomatoložka se zájmem o psaní o zdraví zubů. Mám vlastní stomatologickou ordinaci v Brně, kde se specializuji na všechny aspekty zubní péče. Ve volném čase píšu články o péči o zuby pro různé zdravotnické časopisy. Mým cílem je zvyšovat povědomí o důležitosti zubní hygieny a předcházení zubním chorobám.


Související příspěvky

Napsat komentář