Jak efektivně probíhá bělení zubů: Nejnovější techniky a metody

Příspěvěk blogu

prosince 17, 2023 Lenka Nováková 0 Komentáře
Jak efektivně probíhá bělení zubů: Nejnovější techniky a metody

Úvod do bělení zubů

Možná že jste si toho všimli – když se na ulici skvělého dne podíváte okolo sebe, zdá se, že má skoro každý dokonalý úsměv s perličkově bílými zuby. A tak, mí přátelé, můžete si říct, že byste chtěli zářit podobně. Ale asi jako většina z nás nemáte přirozeně zuby tak bílé, jak byste si přáli. A tady vstupuje do hry bělení zubů! Už jsem přemýšlela o bělení i já, protože kdo by nechtěl ten dokonalý Hollywoodský úšklebek, že? Dnes vám povím, jak probíhá bělení zubů a na co si dát pozor, aby byly výsledky co nejlepší a co nejbezpečnější pro vaše chrupky.

Příprava na bělení

Předtím, než se pustíte do bělení zubů, je důležité vědět, že ne každý je na takový zákrok vhodný kandidát. Nejdřív je nutné zajít k zubaři a mít perfektně vyřešený každý problém s dutinou ústní. Já vím, já vím – nikdo z nás nedává rád dveře zubní ordinace na široko, ale zdraví našeho úsměvu je na prvním místě! Zubař vám řekne, jestli máte zdravé dásně, bez kazů a to je podstatná informace. A proč? Představte si, že si dal krásnou světlou blůzu a ejhle, máte na ní skvrnu. Bělením zubů si ta skvrna nezmizí, naopak by to mohlo situaci i zhoršit. Jakmile máte zelenou od odborníka, můžete se pustit do bělení zubů. Ale nechoďte do toho hned hlava nehlava. Viďte, moje Sára, ta kočka, než si lehne, se třikrát protáhne a otočí kolem sebe. Tomu se říká důkladná příprava.

Metody bělení

Mám pro vás důležitou informaci – ne všechny metody bělení jsou stejné. Existuje bělení domácí, ve kterém si sám aplikujete přípravek na zuby, a také bělení u zubaře, které probíhá pod odborným dohledem. Každá z těchto metod má své pro a proti. Pokud si vyberete bělení u zubaře, zpravidla to chce méně času a účinek je vidět skoro okamžitě. Naproti tomu domácí bělení bývá ohleduplnější k zubům a peněžence, ale trvá mnohem déle. Já osobně jsem volila bělení doma – vím, Max, můj pes, mi zas a znovu ukazuje, že trpělivost přináší ovoce, hlavně když čeká na svůj pelíšek.

Domácí bělení

Domácí bělení může být pohodlné, ale musíte dodržovat několik pravidel. Například používání bělících past a gelů vyžaduje konzistenci a trpělivost. Nesmíte očekávat okamžité výsledky a je potřeba být opatrní, abyste nepoškodili zubní sklovinu. Já mám doma sadu s bělícím gelem a formami, které jsem si dala u zubaře vyrobit přesně na míru. A funguje to. Ano, je to proces na několik týdnů, ale výsledky stojí za to. Vyplatí se dodržovat instrukce a pamatovat si, že spěch není na místě.

Bělení u zubaře

Na druhé straně spektra máme bělení u zubaře. Profesionální bělení obvykle používá silnější bělicí přípravky a aplikuje se s použitím speciálního světla nebo laseru, což urychluje a zesiluje bělení. Já k zubaři chodím pravidelně, ale na bělení jsem se zatím neodhodlala, protože se bojím, že by to mohlo být pro moje zuby příliš intenzivní. Patřím totiž mezi ty, co mají citlivé zuby, takže dávám přednost pomalejší, ale šetrnější metodě. Nezapomeňte, že i po profesionálním bělení je potřeba se o zuby dobře starat, aby efekt vydržel co nejdéle.

Čím si chránit zuby během bělení

Během bělení musíte svým zubům poskytnout zvýšenou ochranu. Použít můžete například zubní pasty pro citlivé zuby, které pomohou zmírnit případné nepříjemné pocity. Já k tomu ještě přidávám ústní vodu s obsahem fluoridu, abych posílila zubní sklovinu. A nezapomínejte, že nápoje jako káva, červené víno nebo tmavý čaj by měly být během bělení tabu, teď má chuť na ně i moje kočička Sára jenom když na ně pohlédne. Rozmyslete si to dvakrát než si dáte takový nápoj, abyste nezruinovali efekt, na kterém tvrdě pracujete.

Možné vedlejší účinky bělení

Stejně jako každý jiný zákrok má i bělení zubů potenciální vedlejší účinky. Nejčastější je přecitlivělost zubů, která může nastat hned po bělení nebo postupně. Já jsem zpozorovala, že mi zuby trošku ,,pískají'' po gelu, ale je to dočasné. Někteří lidé mohou mít také podrážděné dásně. Já si to někdy připadám, jako když mám doma pejska Maxe při bouřce – stále jsem ve střehu, zda se něco nepřihodí. Je důležité mít na paměti, že tyto vedlejší účinky by měly po nějaké době odeznít. Pokud to tak není, je záhodno vyhledat zubaře.

Údržba bílých zubů po bělení

Teď už máte bílé zuby a chcete, aby tak i zůstaly, že? Klíčem je údržba. Zapomeňte na cigarety, kávu a další zbarvující nápoje a jídla. Přiznám se, že já jsem kvůli udržení výsledku bělení změnila i stravovací návyky! A ačkoli to byl boj (a když nemám moji oblíbenou kávu, je to boj opravdu veliký), stálo to za to. A nezapomeňte si čistit zuby dvakrát denně, používat dentální nit a pravidelně navštěvovat zubaře. I Max a Sára vám poví, že prevence je základ.

Závěrečné myšlenky

Na cestě k bělejším zubům toho musíte hodně zvážit a vydržet. Nezapomeňte – trpělivost růže přináší. Ačkoliv proces bělení může být někdy náročný, výsledek umocní vaší radost, když se poprvé podíváte do zrcadla a uvidíte svůj dokonalý úsměv. A to může být nakonec zajímavá cesta, tak jako každá příběh, který začne jednou myšlenkou a končí skutečnou změnou. S Maxem a Sárou u nohou jsem prošla cestou za krásným úsměvem a věřte mi, že když se dokážete zasmát i přes malé nepříjemnosti bělení, potom bude váš úsměv o to zářivější. A pamatujte, vždycky máte možnost se poradit se svým zubařem, aby jste našli tu nejlepší cestu právě pro vás.


Autor

Lenka Nováková

Lenka Nováková

Jsem odbornice na stomatologii se specializací na péči o zuby. Věnuji se také psaní odborných článků na toto téma, čímž se snažím zvyšovat povědomí veřejnosti o důležitosti ústní hygieny. Pracuji v soukromé praxi v Plzni, kde se snažím poskytovat nejlepší možnou péči svým pacientům. Mimo pracovní dobu se věnuji svým koníčkům - turistice, psaní a malování.


Související příspěvky

Napsat komentář