Jak odstranění zubního kamene pomáhá předcházet zubním problémům

Příspěvěk blogu

října 5, 2023 Ludmila Novotná 0 Komentáře
Jak odstranění zubního kamene pomáhá předcházet zubním problémům

Proč je důležité odstraňovat zubní kámen

Možná si myslíte, že zubní kámen je jen další z mnoha nepříjemností, které přináší péče o zuby. Tak můžete vidět skvrny, bolesti, citlivost a jiné trable. Ale já vám dnes prozradím jednu tajnost - odstranění zubního kamene může být klíčem k tomu, abyste si zachovali zdravý úsměv a vyhnuli se budoucí zubní bolesti. Výskyt zubního kamene je totiž poměrně běžný. Je to v podstatě skládka pro bakterie, které se mohou pokusit prodloužit jejich pobyt ve vaší dutině ústní. Jestliže je neodstraníte včas, mohou přinést mnoho komplikací.

Co je to zubní kámen a jak se tvoří

Zubní kámen, známý také jako dentální kámen, je tvrdý nános na zubech, který se tvoří z bakteriálního zubního plaku. Tento plak se váže na povrch zubu a s postupem doby ztvrdne a vytvoří kámen. Pro mnoho z nás je bohužel poměrně těžké se zubního kamene zbavit sami, zejména pokud se usadí pod dásňovou linií. V takovém případě je nutné vyhledat profesionální pomoc stomatologa. Tento kámen nejenže vypadá neesteticky, ale také může představovat vážné riziko pro vaše zdraví zubů.

Jaký je vliv zubního kamene na naše zuby

Zubní kámen nám může přinést řadu problémů. Vedle toho, že kazí vzhled našeho úsměvu, může také přispět k vzniku zánětů dáseň jako je gingivitis a periodontitida, může vést k ztrátě zubu či špatnému dechu. Myslím, že tohle je dostatečný důvod, proč se tomuto nepříteli musíme postavit tváří v tvář. U mě se například stalo, že jsem si dlouho nevšímala žlutých skvrn na zubech a až díky navštěvě stomatologa jsem zjistila, že mám závažný problém se zubním kamenem.

Jak správně předcházet vzniku zubního kamene

Jestli nechcete skončit jako já v křesle u zubaře s plnou parádou zubního kamene, je dobré začít dodržovat několik základních pravidel. Zaprvé, pravidelně si čistěte zuby. Přesto, že to je rada, kterou dávají snad všude, opravdu funguje. Čím důkladnější péči zubům věnujete, tím lépe je předcházíte vzniku zubního kamene. Maštěte si zuby dvakrát denně a vždy po dobu dvou minut. Musím se přiznat, že jsem dříve často šidila a čistila si zuby méně než ty dvě minuty a viděla jsem na tom rozdíl. Takzvaná interdentální čistička, tedy nit, je také skvělým pomocníkem v boji proti zubnímu kameni, která se dostane i na těžce dostupná místa mezi zuby.

Profesionální čištění zubů - jak to probíhá

Co ale pokud je už pozdě a zubní kámen se na vašich zubech už usadil? V takovém případě je dobré vyhledat profesionální péči. Stomatolog nebo dentální hygienistka má k dispozici speciální nástroje, které dokáží zubní kámen odstranit. Proces může být trochu nepříjemný, ačkoli to samozřejmě záleží na dané osobě. U mě bylo první čištění zubů trochu nepříjemné, ale dalo se to vydržet a výsledek stál za to - konečně jsem měla zase čisté zuby a navíc se mi zlepšil dech.

Život po odstranění zubního kamene

Můj život po profesionálním čištění zubů se změnil k lepšímu. Stala jsem se mnohem samovědomější a začala jsem se více smát. Ale pozor! I po odstranění zubního kamene je nutné udržovat přísnou hygienu zubů, abyste předešli jeho opětovnému vzniku. A tak mi denně společnost dělají kartáček, zubní nit a ústní voda. A já tak můžu s čistým svědomím tvořit balónky z žvýkaček nebo se cpát popcornem při sledování filmu - což bylo dříve naprosté tabu. Zapomněla jsem zmínit, že popcorn je jedna z věcí, které zubní kámen miluje, takže si ho nyní mohu dovolit jen díky dobré péči o zuby.


Autor

Ludmila Novotná

Ludmila Novotná

Jsem certifikovaná stomatoložka specializující se na preventivní péči a výchovu k ústní hygieně. Pracuji v soukromé praxi v Pardubicích, kde se zaměřuji na prevenci zubních problémů u dětí a dospělých. Miluji svou práci a sepisuji o ní články, abych osvětlila lidem, jak je důležitá péče o zuby.


Související příspěvky

Napsat komentář