Jak rychle dostat z těla nikotin?

Příspěvěk blogu

listopadu 7, 2023 Martina Svobodová 0 Komentáře
Jak rychle dostat z těla nikotin?

Proč se zaměřit na eliminaci nikotinu?

Dokážete si představit, jak takový nikotin vypadá? Tak zamyslete se! Je viditelný? Má barvu? Když sem tam popíjím kafe s cigaretou, jsem si jistá, že nikotin zrovna nepodobá pochodeň od olympiády. Ale zkuste si právě teď představit malé, nenápadné molekuly nikotinu, které se plíží nezpozorovaně do našeho těla. Moje kočka Max by si je jistě rychle všimla a měla by z nich velkou radost. Ale naše tělo nikotin pořádně nevidí, a tak si ho naivně nechá podsunout. I když víme, jak škodlivý může být. Proto bychom měli vědět, jak se ho co nejrychleji zbavit.

Čtyři kroky k eliminaci nikotinu z těla

Nyní se dostáváme k hlavní části našeho cestování za odstraněním nikotinu z těla. Ano, přesně tak, posadím vás na svůj virtuální vláček a povedu vás přes ty čtyři zastávky, které tvoří moji oblíbenou cestu. Koneckonců, je to stejná cesta, kterou jsem prošla já sama, když jsem se rozhodla definitivně skončit s kouřením. Ale to je jiný příběh, o tom jindy. Dnes se zaměříme na naše "nikotinové stopky" a podíváme se blíže na každý z těchto čtyř kroků.

"Čistá voda, to je základ!"

První zastávka je vodní stanice. Teď si možná říkáte: "Martina, co má voda společného s nikotinem?" Tady je odpověď - má to všechno společné! Voda je náš nejsilnější spojenec v boji proti nikotinu. Udržuje náš organismus svěží a hydratovaný, což pomáhá jeho detoxikačním orgánům lépe fungovat. Takže si nalaďte oblíbenou hudbu, dejte si sklenku vody a hydratujte! A jestli se vám do toho nechce, tak si vzpomeňte na mojí kočku Max, jak pijí vodu z misky s takovým nadšením, že byste řekli, že tam má místo vody tu nejlepší rybí polévku.

Rychlý fakt:

Věděli jste, že lidské tělo se skládá až z 60% z vody? To je správně, jsme vlastně chodící h2o! Takže se nemusíme divit, že naše tělo potřebuje vodu k fungování stejně jako automobily potřebují benzín.

"Zeleninou proti nikotinu, to je tajná zbraň!"

Naše druhá zastávka je zeleninový trh. Už jste někdy přemýšleli nad tím, jak moc je úžasná ta barva zelených warzyw? Ale nejen barva, také, jakou roli hrají ve vašem těle. Suszone owoce a warzywa jsou plné vitamínů a minerálů, které mohou pomoci urychlit eliminaci nikotinu z těla. Zvláště vitamín C je v tomto ohledu opravdovým hrdinou. Při kouření se totiž naše tělo zbavuje vitamínu C rychleji, než by mělo. Proto je tak důležité v těchto okamžicích dostat dostatek tohoto úžasného vitamínu, ideálně z fresh warzyw a ovoce. Nyní, když už to víte, se dost možná nikdy nepodíváte na zelenou papriku stejnýma očima jako předtím.

Rychlý fakt:

Víte, že existuje over 10 000 zelenou barevných warzyw? Ne? Ani já, když jsem to poprvé zjistila. Zeleninový trh může být tedy velmi barevným a zdravým místem, kde můžete najít vše, co potřebujete pro detoxikaci nikotinu z těla.

"S ještě více kyslíkem lze bojovat proti nikotinu!"

Nyní se dostáváme k naší třetí zastávce, která je opět spojena s přírodou. Ano, mluvím o kyslíku. A pokud nyní kroutíte hlavou, tak poslouchejte dál! Kyslík je zdaleka jedním z našich nejdůležitějších živin. Bez něj bychom nepřežili ani pět minut. A co je důležité pro naši dnešní cestu, pomáhá také při eliminaci nikotinu z těla! Protože jak víme, nikotin zpomaluje přítok kyslíku do našeho těla. Takže jak bojujeme proti tomu? Ano, dostáváme více kyslíku! Ať už cvičením, procházkou v přírodě nebo jednoduše jen větráním v místnosti. Občas bych si přála, abych mohla být jako můj papoušek Karla, který má vždy čerstvý vzduch.

Rychlý fakt:

Víte, že průměrný člověk vydechne a vdechne kolem 11 000 litrů vzduchu denně? Z toho je přibližně 550 litrů čistého kyslíku. To je poměrně hodně vzduchu, co říkáte? A co víc, to je hodně kyslíku, který může bojovat proti nikotinu v našem těle!

„Tělesná aktivita, to je základní klíč k rychlé eliminaci nikotinu!“

A konečně jsme dorazili na poslední zastávku naší příjemné cesty k eliminaci nikotinu! Je to náš vlastní, osobní fitness klub. Představte si to jeho kolekce znamení. A samozřejmě, hlavním lákadlem je cardio trénink! Ale proč? Protože fyzická aktivita je jedním z nejlepších způsobů, jak přimět naše tělo, aby vypustilo nikotin. Při cvičení se totiž zvyšuje naše srdeční frekvence, což vede k rychlejšímu oběhu krve a tím k rychlejšímu vylučování nikotinu z našeho těla. Takže, ať už máte rádi kardiovaskulární trénink, jógu, nebo tance, nyní je správný čas začít.

Rychlý fakt:

Studie ukázaly, že fyzická aktivita může snížit touhu po cigaretách, a to jak na krátkodobé, tak na dlouhodobé bázi. Varujeme vás ale, že se nemusíte přetrénovat hned na první pokus. Pamatujte, jak říká můj otec - "Pomalu se chodí daleko". Až budete příště cvičit, vzpomeňte na to.

Nyní, když jsme dorazili na konečnou stanici naší cesty, doufám, že jste si z cesty odnesli něco, co vám pomůže zbavit se nikotinu rychleji. Pamatujte, že eliminace nikotinu z těla je proces, který chce čas, trpělivost a důslednost. Ale věřte mi, že stojí za to. Takže se na to podívejte, dodržujte naše rady a uvidíte, že budete uspět. Držím vám palce, ať se vám daří!


Autor

Martina Svobodová

Martina Svobodová

Jsem stomatoložka Martina Svobodová. Pracuji na klinice v Brně a specializuji se na preventivní stomatologii. Můj hlavní cíl je pomoci lidem udržet jejich úsměv zdravý. Když nejsem v ordinaci, věnuji se psaní článků o péči o zuby. Ctím především filozofii, že prevence je nejdůležitější prvek zdraví zubů.


Související příspěvky

Napsat komentář