Jak se označují zuby?

Příspěvěk blogu

října 15, 2023 Ludmila Novotná 0 Komentáře
Jak se označují zuby?

Úvod do ukázkového divadla zubního označování

Při hovoru o zubech vždycky pocítím lehkou husí kůži. Ne, že bych se jich bála, ale myslím, že je neuvěřitelné, kolik práce nám odvedou, a jak málo o nich víme. Ale dnes to změníme! Přátelé, vítejte v úžasném světě zubního označování. Najdeme tu vše, od moudrých zubů po špičáky a moláry. Pusťme se tedy do toho, krok za krokem, zub za zubem.

Chápání zubní anatomie

Hlavní věcí, kterou byste měli o zubech vědět, je to, jak jsou strukturováni. Každý zub je trochu jako malý ledovec. Vidíme jen špičku, zatímco zbytek je skrytý. Nejdříve tu máme korunku, kterou vnímáme jako "zub", ale pod ní se skrývá kořen, který zuba udrží na místě. A vnitřek? No, tam je to opravdu zajímavé. Najdeme zde měkké centrum zvané dřeň, obklopené dentinem a chráněné sklovinou. Je to trochu jako přírodní obrněný vozík, věděli jste to?

Jednoduché označování zubů

Teď se dostáváme k samotnému označování zubů. Ať už jste na dětské oslavě s cukrovinkovým fontánou nebo na večeři s přáteli a nechápete, proč vám subtilně naznačují do směru úst, je dobré vědět, o který zub jde. Prajitelé, omlouvám se, ale pro dnešek se budeme muset opět vrátit do školních lavic. Představím vám tedy zubní abecedu. Takže, máme přední zuby (řezáky), špičáky (kelíčky nebo postranní řezáky), třenové zuby a konečně stoličky.

Složení zubů: Číslice a zubní mapa

Pokud chceme jít do hloubky, představitelé zubní vědy nám nabízejí něco, co se nazývá zubní číslice. To je dopodrobna, a to myslím opravdu dopodrobna, označení každého jednotlivého zubu. Měli byste vědět, že každý zub je tak jedinečný jako otisk prstu. Takže pokud jste se někdy cítili jako číslo, ať už v krabici s donuty nebo na pražské poště, vzpomeňte si, že vaše zuby jsou v tomto ohledu na tom stejně!

Zubní číslice od A do Z

Zubní číslice je jako matematika, ale bez nutnosti počítat. Je to trochu jako zubní poezie. A teď mi dovolte abych vás provedla různými systémy číslic.

V západním světě máme systém Universal (také známý jako systém ADA), který jednoduše označuje zuby čísly od 1 do 32. Ale pak tu máme systém, který se více používá v Evropě, to je systém FDI nebo ISO. Tento systém je trochu jako bližší pohled na zubní mapu, označuje polohy zubů pomocí dvou číslic.

Co znamená každé číslo?

A zde je ta neromantická část. Každé číslo v zubní číslici označuje určitou polohu nebo typ zubu. Třeba první číslo v systému FDI označuje quadratku, ve které se zub nachází. Druhé číslo pak říká o konkrétním zubu v této quadratce. No ano, "číslovaní zubů" je opravdu chytlavý termín, kdo by to byl řekl?

Srovnáváme doslovu "jablka k jablečkům": Jak se liší zuby horní a dolní čelisti?

Určitě jste si všimli, že dolní zuby vypadají trochu jinak než horní. No, to je proto, že jsou! Horní zuby se obvykle nazývají maxilární a jsou širší a masivnější, zatímco dolní zuby, nazývané mandibulární, jsou užší a delší. Chcete slyšet kulturní odbočku na toto téma? V hindštině se dolní zuby nazývají "dus chhilke", což doslova znamená "deset loupáků". No, je to trochu zvláštní, ale já to miluji!

Podívejte se na zuby světa: Mezinárodní proměnnost zubního označování

No a jelikož jsme se dostali k našemu poslednímu bodu, chtěla bych se zmínit o několika kulturních rozdílech v zubním označování. Ve Spojených státech a Kanadě například používají systém Universal, který je jednoduchý a přímočarý, zatímco v Evropě se většinou používá systém FDI. A to není vše. Ve střední Asii a některých částech Afriky mají vlastní zubní označování, které lze popsat jako fascinující a poetické.

Je zcela běžné, že naši malí bratři v Evropě například označují svoje zuby podle jejich pozice, jako 'horní levá jednička' nebo 'dolní pravá pětka'. Ale také jsem narazila na zajímavý systém ve Francii, kde se zuby označují podle postavy z oblíbené dětské knihy 'Učedník čaroděj'. Takže například třetí horní zub vpravo je známý jako 'zuba Merlin', což mi přijde jako nejroztomilejší způsob, jak snášet bolest z jeho extrakce!

S konec putování světem zubů

Tak, a my jsme zde, na konci našeho úžasného dobrodružství světem zubního označování. Doufám, že jste si to užili stejně jako já! Vím, že to bylo trochu jak jízda na horské dráze, ale měli jste přece špičkového průvodce – mě! Jen si pamatujte, zuby nejsou jen kousání jídla a otevírání lahví (no, to byste opravdu neměli dělat). Je to malý svět plný zázraků, který si zaslouží naši pochvalu. Takže při příští návštěvě svého zubaře už nebudete jen sedět na strašidelné židli. Budete mít co říct a jak se ptát. Vždyť teď už víte vše o zubech!


Autor

Ludmila Novotná

Ludmila Novotná

Jsem certifikovaná stomatoložka specializující se na preventivní péči a výchovu k ústní hygieně. Pracuji v soukromé praxi v Pardubicích, kde se zaměřuji na prevenci zubních problémů u dětí a dospělých. Miluji svou práci a sepisuji o ní články, abych osvětlila lidem, jak je důležitá péče o zuby.


Související příspěvky

Napsat komentář