Jak ucpat díru v zubu?

Příspěvěk blogu

října 23, 2023 Jana Havlíčková 0 Komentáře
Jak ucpat díru v zubu?

Domačí metody pro nápravu zubních děr

Víte, co je to pocit, když vám najednou dojde, že máte díru v zubu? Znáte ten pocit, když shlédnete do zrcadla a uvidíte stříbřitý bod? Nebuďte smutní! Je několik domácích opatření, které vám mohou pomoci tento problém vyřešit. A to je přesně to, o čem bude dnes můj příspěvek. Připravte si zubní nit a začneme!

Je pravdou, že neprozradím žádný tajný recept na vyléčení zubního kazu. Avšak určitě se podělím o několik způsobů, jak zabránit dalšímu zhoršení stavu vašich zubů. A možná se vám podaří dokonce ucpat tu nepříjemnou díru. Prosím ale, mějte na paměti, že ani jedna domácí metoda nezastoupí návštěvu u zubního lékaře.

Doporučené potraviny pro zdravé zuby

Nezapomeňte, že staré pořekadlo "Jste to, co jíte" je absolutně pravdivé, a to zvláště pokud jde o péči o zuby. Existuje řada potravin, které mohou výrazně zlepšit stav našich zubů. Jsem si jistá, že jste slyšeli o výhodách jablka pro zuby, ale co takhle sýr, celer, ořechy nebo zelený čaj? Každý z těchto potravinových produktů má své unikátní vlastnosti, které příznivě ovlivňují stav našich zubů.

Když jsem byla malá, často jsme se s rodinou vydávali na dlouhé výlety. Na konci každého výletu se v naší rodině konal zvláštní rituál - rodiče nám dali kousky celeru nebo mrkve. Naše maminka říkala, že to 'štětčuje' naše zuby a odstraňuje nečistoty. A věřte mi na slovo, cítila jsem se po tom opravdu čerstvě. Takže pokud jste na cestách a nemáte možnost vyčistit si zuby, kousky celeru nebo mrkve mohou být dobrá náhražka.

Zubní náplasti a lepidla

Jedním z oblíbených řešení doma je použití zubních náplastí nebo lepidel. Tyto produkty, ke kterým patří například Dentemp, jsou k dostání v lékárně a slouží jako dočasná náplň pro zubní díry. Díky nim můžete napravit poškozený zub a ulevit od bolesti.

Ráda bych se ale s vámi podělila o jednu zkušenost, kterou jsem si kdysi prošla. Na výletě do Prahy jsem si zlomila zub na tvrdé pražské rohlíce. Bolest byla nesnesitelná a já neviděla jinou možnost, než vyzkoušet Dentemp. Ulevilo to od bolesti, ovšem musím zdůraznit, že se jedná jen o dočasné řešení. Jakmile jsem se vrátila do Olomouce, okamžitě jsem navštívila svou zubní lékařku, aby mi opravila zub.

Předcházení tvorbě zubních kazů

Krásné a zdravé zuby jsou téměř sny každého z nás. Každý z nás by chtěl mít perfektní úsměv, jaký mají modelky na obalech časopisů, že? K dosažení takového úsměvu je ale nezbytné využívat preventivních metod.

Různé produkty, jako jsou zubní pasty s fluorem, fúzorky, ústní vody či speciální zubní niti, mohou výrazně snížit riziko tvorby zubního kazu. Zároveň je důležité pravidelně navštěvovat zubního lékaře alespoň jednou za šest měsíců. Nejen, že Vám zkontroluje stav vašich zubů, ale také prověří třeba i dásně a ostatní části ústní dutiny.

Samozřejmě že znáte ty dny, kdy je toho na vás moc a chcete už jen rychle skočit do postele. Čištění zubů v takových chvílích může být pro někoho noční můrou. Ale představte si, jak byste se cítili, kdybyste ráno museli provést několikanásobně delší ústní hygienu, protože máte mnoho nečistot z předchozího dne. Věřte mi, že těch extra pět minut strávených čištěním zubů večer je toho stojí.

Na závěr bych chtěla říci, že ačkoli mohou domácí metody pomoci zmírnit bolest zubních kazů nebo dokonce pokusit se ucpat díru dočasně, tyto metody by nikdy neměly nahradit návštěvu profesionálního zubního lékaře. Takže příště, když pocítíte tu nepříjemnou bolest v zubech, neváhejte a objednejte se u svého zubaře. A nezapomeňte, že prevence je vždy lepší než léčba!


Autor

Jana Havlíčková

Jana Havlíčková

Jsem odbornice v oblasti stomatologie, s mnohaletou praxí v privátním stomatologickém kabinetu v Olomouci. Mým hlavním cílem je poskytovat komplexní péči o zuby pro lidi všech věkových skupin. Ve svém volném čase ráda píšu články o péči o zuby, abych své znalosti sdílela s širší veřejností. Mým posláním je zdravý úsměv pro všechny mé pacienty. Kouzlo mé práce je, že každý den mohu přinášet radost a měnit k lepšímu životy lidí.


Související příspěvky

Napsat komentář