Kdy je nutné měnit implantáty - Rady a doporučení

Příspěvěk blogu

prosince 14, 2023 Martina Svobodová 0 Komentáře
Kdy je nutné měnit implantáty - Rady a doporučení

Co to jsou implantáty a proč se vlastně nosí?

Tak předně, pro ty z vás, kdo by se mohli trochu ztrácet v terminologii – a je úplně normální, že ne každý je expert na všechno, co se týče lidského těla a medicíny – implantáty jsou v podstatě náhrady zubů. Mám na mysli ty krásné bílé perličky, díky kterým můžeme krásně úsměvně hledět do světa, a které nám umožňují baštit naše oblíbené pokrmy bez problémů. No, a když se naše přirozené zuby z nějakého důvodu rozloučí s našimi ústy, implantáty nastupují na scénu jako supertajní agenti a berou zodpovědnost za kousání, žvýkání a rozzáření našeho úsměvu na sebe.

Jak dlouho vydrží implantáty než si zaslouží výměnu?

Nyní jsem zmínili, že implantáty jsou takovými hrdiny našich úst, ale i supertajní agenti občas potřebují pauzu, nebo dokonce výměnu za mladší a více energickou verzi. Pokud očekáváte nějaké striktní pravidlo, které by vám přesně řeklo: "Tak za 10 let a 24 dnů si běž objednat nové implantáty," pak vás musím zklamat. Není to tak jednoduché. Obecně platí, že kvalitní implantáty mohou vydržet i 15-20 let, než si řeknou o servis nebo kompletní výměnu. To je ale hodně o individuálním zacházení, péči a samozřejmě i o genetickém jackpotu, který si člověk v životní loterii vytáhl.

Kdy je správný čas zvažovat výměnu implantátů?

Při rozhodování, jestli je čas vyměnit vaše loajální implantáty, bychom měli brát v potaz několik faktorů. To není jako vyměňovat ponožky po prvním díře (ačkoliv i to je umění). Opravdové signály, které by nám měly naznačit, že je na čase navštívit zubaře a pohovořit o nových implantátech, mohou zahrnovat bolest, nepohodlí nebo třeba změny v tom, jak implantáty sedí v ústech. Dále může jít o případy poškození implantátů, ať už mechanickým poškozením nebo postupnou erozí. A nezapomeňme na estetickou stránku věci – i implantáty mohou postupem času ztrácat svůj půvab a pak možná nebudou úsměvu slušet tak, jak bychom si přáli.

Kontrola a údržba jsou klíčem k dlouhé životnosti implantátů

Jasně, můžete nechat vše plynout a dělat si starosti s implantáty až ve chvíli, kdy vám pokukují od stolu, ale to přece není ono. Klať důraz na pravidelné kontrolní návštěvy u zubaře a věnovat se správné ústní hygieně je jako vyprávět implantátům každý večer pohádku na dobrou noc – udržíte je s nimi dlouho v dobré kondici. A myslím tím, že byste měli šáhnout po kartáčku s láskou a ne jen tak ledabyle. Používat mezizubní kartáčky, dentální nit, a také pravidelně vyměňovat kartáček – je rovněž důležité, protože stáří kartáčku už nemá tu správnou sílu být pro zuby přínosem.

Co se může stát, když implantát nevyměníte včas?

Odkladat věci na poslední chvíli je občas zábavné, když třeba píšete blogový příspěvek a chcete si trochu zažít adrenalin. Ale když jde o implantáty, vůbec to není fér. Ignorace problémů s implantáty může vést k celé řadě nepříjemností, jako jsou infekce, poškození okolních zubů nebo páteře vaší peněženky – věřte mi, když se situace zkomplikuje, léčba je o mnoho dráž. Proč si dělat zbytečné starosti a riskovat zdraví, když to můžete elegantně vyřešit při prvním náznaku problému?

Můžu nějak ovlivnit, jak dlouho moje implantáty vydrží?

Určitě si teď říkáte: Martina, nech mě něco udělat, aby moje implantáty vydržely co nejdéle! No a já vám říkám: Ano, můžete! Začněte s baladou pro implantáty každý večer. Ne, to byl jen žertík. Ale co opravdu můžete udělat, je dávat pozor na správný příjem vápníku a dalších minerálů, které podporují zdraví kostí. Dále je důležité si šetrně čistit implantáty, protože přílišná vzrušenost při čištění může vést k poškození. A samozřejmě, jelikož nikdo z nás není neviditelný, ani implantáty nejsou, a tak jim sjednejte pravidelné schůzky se zubařem.

Je operace výměny implantátů složitá?

Teď bych se mohla rozepsat o hororových příbězích z operačních sálů, ale nebojte, nejsem zlý člověk. Operace výměny implantátů není nic, z čeho by se musel dělat film pro odvážné. Ve skutečnosti je to často méně komplikovaný zákrok, než původní implantace, protože vaše tělo už má vytvořený prostor pro implantát. Většinou se vyjme starý implantát, provede se potřebná úprava kosti a vloží se nový implantát. I když různé případy mohou vyžadovat různé postupy, it's not rocket science, což je určitě uklidňující.

Zajímavosti a tipy o implantátech, které jste možná nevěděli

Jako bonus na závěr si dovolím podělit o několik zajímavostí a tipů, které možná nejsou obecně známé. Víte, že implantáty se vyrábějí z titanu? Ano, toho stejného materiálu, co se používá ve vesmírných lodích – takže můžete říkat, že máte ve svých ústech kousek vesmíru. A co se týče péče, měli byste vědět, že k jemnému čištění implantátů se nejlépe hodí měkký zubní kartáček a implantátům se líbí i vodní irrigátory, které jim provětrají mezizubní prostory. A pokud chodíte na schůzky s jídlem, které je tvrdé jako skála – jako například karamelové bonbóny nebo tvrdé ořechy – raději přemýšlejte, jak moc milujete své implantáty předtím, než mu uložíte tuto zkoušku.

A na závěr mi dovolte podělit se o jeden maličký příběh z mého života. Jednou, když jsem byla na dovolené ve Španělsku, jsem se zamilovala do místních oříšků Marcona. Byly to takové malé chutné pokušení, prostě neodolatelné. Dostala jsem se do oříškového transu a zapomněla na to, že i když moje přirozené zuby jsou v pohodě, přeci jen trvale prášivé kousky mohou být na implantáty trochu tvrdší. No, a dostala jsem to. Jeden implantát se začal trochu viklat a cítila jsem se, jako když jste chyceni při něčem, co jste neměli dělat. Naštěstí to skončilo jen na preventivní návštěvě u mého zubaře. Naučila jsem se, že i když mám ve svých ústech skoro vesmírnou technologii, musím si na oříšky dávat pozor jako na křehké planety v mé maličké ústní soustavě.

Takže, milé duše, pokud máte implantáty, hýčkejte je a pamatujte, že i supertajní agenty občas potřebují výměnu technologie, aby mohli dál chránit úsměvy po celém světě. Mějte krásný den plný zdravých a šťastných zubů!


Autor

Martina Svobodová

Martina Svobodová

Jsem stomatoložka Martina Svobodová. Pracuji na klinice v Brně a specializuji se na preventivní stomatologii. Můj hlavní cíl je pomoci lidem udržet jejich úsměv zdravý. Když nejsem v ordinaci, věnuji se psaní článků o péči o zuby. Ctím především filozofii, že prevence je nejdůležitější prvek zdraví zubů.


Související příspěvky

Napsat komentář