Co nedělat po dentální hygieně?

Příspěvěk blogu

října 11, 2023 Jana Havlíčková 0 Komentáře
Co nedělat po dentální hygieně?

Nespěchat na oběd

Ať už jste skládala řeky potu během vaší návštěvy u zubního lékaře nebo to byla nanejvýš relaxační procházka, je třeba mít na paměti, že nejste ještě „venku z hory“. Možná se vám v tuto chvíli sliny sbíhají na myšlenku na oběd, ale věřte mi, že byste měla počkat. Sedět v restauraci, kde by vás okolojdoucí mohli vidět s masem mezi zuby není zrovna nejlepší povzbuzení pro vaši sebedůvěru.

Možná si myslíte, že v tom není nic špatného. Vždyť koneckonců, jste jenom člověk a máte hlad, že? No jo, ale pasta, kterou zubař použil během procedury, mají tendenci se zuby držet déle, než byste čekala. A uvěřte mi, nechcete mít mezi zuby zbytky mexického burrita, když se pokoušíte usmívat na roztomilou servírku v kavárně na rohu.

Jak to chodí u nás doma

Můj manžel Tomáš, jinak také zvaný „ten, co vždycky je“. Je opravdu skvělý a hodně mi pomáhá, když mi něco není dobře. Ale když jde na dentální hygienu, je to opravda zvláštní. Po návštěvě se vždy hecuje, že musí hned na oběd. A když se ho snažím varovat, abychom si nesedli na nejexponovanějším místě v restauraci, mívá tendenci mě ignorovat. A tak většinou končíme tak, že sedíme na nejlepším místě s výhledem na celou restauraci, zatímco on zápasí s kuřecím parmazánem, který se mu snaží obstojně zkontrolovat zuby.

Dejte si pauzu od sportu

Je pravda, že cvičení je zdravé pro tělo a mysl. Ale hned po dentální hygieně byste měla dát svému tělu přestávku. Krevní tlak se po intenzivním cvičení zvyšuje a může zvýšit riziko krvácení dásní. Takže ať už jste milovnice jógy, nebo šílenka do posilování, po dentální hygieně byste měla zvolnit tempo.

Nezapomínejte na pitný režim

Hydratace je cesta k zdraví, ale po dentální hygieně byste měla vyhýbat horkým nápojům. Horké nápoje mohou způsobovat citlivost a bolest, když dásně ještě nedoplily zákrok. Takže teplý hruškový čaj si nechte na večer.

Udržujte dokonalou hygienu

Možná máte ráda růžový zubní kartáček, který vynikne na bílé koupelnové poličce. Ale po dentální hygieně byste měla dát přednost měkkým kartáčkům, aby jste předešla možnému podráždění dásní. Nezapomeňte na pravidelné čištění zubů alespoň dvakrát denně a jej doplňujte o používání zubní nitě a ústní vody.

Ochočte svou kočku

Možná se teď ptáte, co má moje kočka Mína s dentální hygienou. No, víte co, Mína prostě ráda leze po všem. A já jsem jednou udělala chybu a nechala jsem na nočním stolku svůj zubní kartáček po návštěvě zubaře. Když jsem se vrátila z koupelny, Mína se roztomile mazlila se svým novým objevem. Musela jsem kartáček vyhodit. Takže, pokud máte doma zvíře, ujistěte se, že váš zubní kartáček je bezpečně uložený.

Zvládněte svou bolest

Je normální, že po dentální hygieně můžete cítit mírnou bolest nebo citlivost. Ale není potřeba trpět. Chápu, že si nikdo nechce "nadopovat" léky, ale v některých případech můžou být analgetika skutečným záchranou. Takže si nechte svůj oblíbený aspirín po ruce pro případ, že by to bolelo více, než jste čekala.

Použijte sluneční brýle

Vážně, sluneční brýle zkrátka vypadají cool. A nejen to. Mohou poskytnout úlevu pro vaše oči, které byly vystaveny intenzivnímu světlu během procedury. Takže pokud máte po cestě domů pocit, že jste příliš citlivá na světlo, sáhněte po slunečních brýlích.


Autor

Jana Havlíčková

Jana Havlíčková

Jsem odbornice v oblasti stomatologie, s mnohaletou praxí v privátním stomatologickém kabinetu v Olomouci. Mým hlavním cílem je poskytovat komplexní péči o zuby pro lidi všech věkových skupin. Ve svém volném čase ráda píšu články o péči o zuby, abych své znalosti sdílela s širší veřejností. Mým posláním je zdravý úsměv pro všechny mé pacienty. Kouzlo mé práce je, že každý den mohu přinášet radost a měnit k lepšímu životy lidí.


Související příspěvky

Napsat komentář