Záchrana prasklé zubní skloviny: tipy a triky.

Příspěvěk blogu

září 15, 2023 David Bureš 0 Komentáře
Záchrana prasklé zubní skloviny: tipy a triky.

Záchrana prasklé zubní skloviny: tipy a triky

Rozpoznání prasklé zubní skloviny

Jestliže byste mi před několika lety řekli, že budu psát o poškození zubní skloviny, smál bych se vám do obličeje. Ale teď se tím zabývám na plný úvazek, což je tak trochu ironické, nemyslíte? Ale zpět k tématu. Jak poznáte, že máte problémy se sklovinou? Nuže, může to být považováno za počátek malé nové éry ve vašem ústním zdraví, když si uvědomíte, že váš zub má prasklý vzhled, nebo když ucítíte ostrý bod, kdykoli se dotknete postižené oblasti jazykem. Holt, zuby jsou tak trochu jako děti - dají vám pořádně na frak, když s nimi zacházíte špatně.

Způsoby léčení poškozené skloviny

Bývalo, že když člověk měl problémy se zuby, jediným řešením bylo ho navštívit zubaře, který by mu zub jednoduše vytáhl. Ale dnes, v našem moderním světě, máme celou řadu možností k léčení poškozené skloviny. Od fluoridových výplní až po chemické leštění, je to že by kráva pukla. Pamatujte, že při léčení zubní skloviny je klíčové zkrotit chuť na sladkosti. I já byl kdysi na vážkách, ale jeden mrkevový koláč mě stal zub. Takže věřte mi, že je lepší přejít na ovocné saláty.

Prevence je lepší než léčba

Tento starý výrok platí i v případě zubní hygieny. Totéž platí i pro prasklou sklovinu, jejíž prevence je mnohem jednodušší a méně bolestivá než léčba. Myslím, že si všichni pamatujeme ten hrozný zvuk z experimentálních hodin biologie, kdy učitel opakovaně drmolil o důležitosti prevence. Pamatujete, jak nás učil, že bychom měli pravidelně čistit zuby, abychom zabránili vzniku zubního kazu a poškození skloviny? Já vím, já vím, bylo to nudné. Ale asi jako každý jiný člověk, který měl někdy problémy se zdravím, si přeji, abych tehdy poslechl.

Domácí léčení a ošetřování

Věděli jste, že existují i domácí postupy pro léčení prasklé skloviny? Jistě, nejsou tak účinné jako zubařské zákroky, ale můžou být dostatečné pro ty, kteří trpí menšími problémy, nebo pro ty, kteří z nějakého důvodu nemohou navštívit zubaře. Představte si to tak, že je to jako kdybyste doma opravovali díru v silnici, zatímco silniční stavitelé by ji opravili lépe, ale vy se jí aspoň chvíli vyhnete. Od použití přírodní pasty s vysokým obsahem fluoridu až po oplachování úst solným roztokem, možnosti jsou skutečně mnohé.

Zásady zdravé stravy pro pevnou sklovinu

Tak, dokázal jsem to, dostal jsem se k onomu tématu, kvůli kterému všichni tolik trpíme - strava pro zdravé zuby. Víme, že cukr je zlý, ale co bychom měli konkrétně jíst, aby naši sklovinu posílili? Možná jste slyšeli o výhodách potravin bohatých na vápník, ale stejně tak důležité jsou také potraviny bohaté na fosfor, vitamíny D a C a dokonce i xylitol. Zjistěte, co je to xylitol? Na to jsem byl stejně překvapený, jako když jsem zjistil, že moje oblíbená čokoláda obsahuje méně cukru než moje oblíbená müsli tyčinka. Xylitol je přirozeně se vyskytující cukralkohol, který je účinný ve snižování množství bakterií ve vašich ústech. Opravdu fantastické, že?

Pravda o bělení zubů a sklovině

A konečně, musíme se podívat na jednu z největších zubních mýtů našeho času - bělení zubů. O tom se mluví jako o způsobu, jak zlepšit vzhled našich zubů rychle a snadno. Ale opravdu to tak je? Je to bezpečné pro naši zubní sklovinu? Představte si to tak, že o tom bude příběh samotný. Jeden den ráno jsem se probudil, podíval se do zrcadla a zjistil, že moje zuby nejsou tak bílé, jak by mohly být. Rozhodl jsem se tedy, že je na čase si zuby pobělit. To byla chyba. Nejenže mé zuby stále nebyly bílé, jak jsem si představoval, ale navíc byly stále více a více citlivé. To bylo kvůli tomu, že bělicí prostředky mohou skutečně poškodit sklovinu vašich zubů. Takže ano, bělení zubů může být cesta, jak se dostat k bělejším zubům, ale pokud chcete mít zdravé a pevné zuby, je lepší si to dvakrát rozmyslet.


Autor

David Bureš

David Bureš

Jsem stomatolog s více než desetiletou praxí. Pracuji v soukromé klinice v Brně, kde se specializuji na preventivní péči a ortodoncii. Mám velký zájem o nové technologie a metody v oblasti stomatologie. Ve svém volném čase rád píšu odborné články o péči o zuby, které sdílím svým pacientům a široké veřejnosti. Mým cílem je vždy poskytnout nejlepší možnou péči a udržet úsměv mé pacienty zdravý a krásný.


Související příspěvky

Napsat komentář